Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Projekt PL: Karwia [Art_139] - OP36D3
Wędrówka granicami Polski
Eigenaar: Reneee
Plaatser: art_noise
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 284 meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 26-05-2011
Gemaakt op: 25-05-2011
Gepubliceerd op: 26-05-2011
Laatste verandering: 21-10-2013
131x Gevonden
2x Niet gevonden
8 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
34 x Bekeken
103 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
5 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: martuś, mziolko, r00t7, Wrzos, zaboja
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Fixed by magnet  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
baner


Skrzynka jest częścią Projektu PL, wspólnego przedsięwzięcia Etna&Mars, Art_noise i Reniusi

 

KARWIA
(kaszb. Karwiô, niem. Karwen) – część miasta Władysławowa, w woj. pomorskim, nad Morzem Bałtyckim. Według danych sołectwo stale zamieszkuje 931 osób.
Karwia jest turystyczną częścią Władysławowa. Część zabudowy obejmuje liczne prywatne kwatery, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe. W Karwi znajduje się wiele zabytkowych zabudowań sprzed II wojny światowej sięgających nawet lat 90. XIX wieku, wybudowanych w charakterystycznym stylu rozpowszechnionym na Nórdze.
Błoto Karwieńskie i las Karwia wymienia przekaz z 1274 r. z okazji określania granicy pobliskiego Goszczyna. Przekaz ów głosi: "Między naszymi odargowskimi i karwieńskimi błotami", z czego można domyślać się, że istniała już osada. Legenda głosi, iż w 1462 roku nieopodal osady rozegrała się wygrana przez Polaków (pod dowództwem Piotra Dunina) potyczka z przypadkowo napotkanym oddziałem krzyżackim. Po walce rycerze schronili się w osadzie, noszącej wtedy nazwę Karven. Zapis z 1570 r. nazywa wieś dzisiejszym mianem, ale pojawiają się też miana Karwień, Karwiany i Karwa.
W 1599 starosta pucki Jan Wejher sprowadził do wsi Karwia osadników holenderskich, których zadaniem było stworzenie sieci melioracyjnej regulującej bagna otaczające miejscowość. Holendrzy, zobowiązani do płacenia podatków i obrony, w razie niebezpieczeństwa, starostwa puckiego, mieszkali w Karwi przez stulecia, zachowując odrębne wyznanie i język. Z tego powodu do dziś tereny te zwane są przez Kaszubów Holãdrami. Pozostałością po ich działalności jest niespotykany nigdzie w okolicy system zabudowy: dwurzędówka bagienna
Lustracja z 1626 r. mówi o gburach i rybakach płacących podatek od łąk oraz o zagrodniku i kowalu. We wsi mieszkało wówczas 11 rybaków. W 1678 r. było ich tylko 9, a wszystkich mieszkańców 39, sołtys zwał się Szapała. Rok wcześniej Karwia otrzymała od króla Sobieskiego przywilej regulujący m.in. sprawy podatków. Nie płacono podatków od połowów a jedynie od gruntów. Kościół parafialny znajdował się w Strzelnie, położonym w odległości 12 km. W 1772 r. mieszkało w Karwi 9 gburów i 3 chałupników. W lipcu następnego roku ogromna powódź zalała całą wieś, przynosząc dodatkowe zniszczenia. W roku 1849 Karwia liczyła już ok. 200 mieszkańców.
W latach 30. XX wieku na zachód od wsi wybudowano kilometrową tamę typu holenderskiego – skutecznie zabezpieczyło to Karwię przed powodziami, umożliwiając rozwój miejscowości i jej przemianę z osady rybackiej w popularny kurort turystyczny. W 1954 roku wybudowano w Karwi Kościół pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy.
W Sylwestra 1978 nieopodal Karwi osiadł na mieliźnie holenderski statek Anna Broere, przewożący na pokładzie tony toksycznych dla środowiska chemikaliów. O istniejącym wtedy zagrożeniu informowały wyłącznie tabliczki na drewnianych kołkach, umieszczone w przybrzeżnym lesie. Wyznaczały tzw. "strefę niebezpieczeństwa". W październiku 1994 roku na platformie Probalticu, dyrektor zarządzający Polskiego Ratownictwa Okrętowego pan Stanisław Rutkowski, uchylił rąbka tajemnicy. Z wypowiedzi wynika, że gdyby substancje znajdujące się w ładowniach "Anna Broere" połączyły się z wodą, należałoby ewakuować ludność aż z Trójmiasta. Szczęśliwie udało się uniknąć wycieku i związanej z tym katastrofy ekologicznej.


KESZ

W Karwi znajduje się eksperymentalna latarnia morska. W niej znajdziesz mikromagnetyka.

Nie zapomnij z logbooka spisać liczbę potrzebną do odnalezienia kesza finałowego Projektu PL!

Powodzenia!
Art_noise i Reniusia

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
latarnia morska w Karwii