Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dobiegniew - Oflag IIC Woldenberg - OP35E7
Muzeum Woldenberczyków - na terenie byłego oflagu IIC Woldenberg
Właściciel: OSPREY
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 70 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 20-05-2011
Data utworzenia: 13-05-2011
Data opublikowania: 16-05-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 19-08-2013
54x znaleziona
4x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 3 obserwatorów
25 odwiedzających
39 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Przyszedł czas na założenie pierwszej własnej skrzynki i jednocześnie pierwszej na terenie mojego rodzinnego Dobiegniewa. Wybór miejsca ukrycia kesza nie mógł być inny - jest nim najbardziej znane miejsce w okolicy - czyli teren byłego obozu jenieckiego Oflag IIC Woldenberg.

Obóz założyli Niemcy na przełomie lat 1939/1940. Początkowo funkcjonował jako Stalag IIc Woldenberg, czyli obóz dla żołnierzy szeregowych. 21.05.1940 r. przemianowano go na oflag, czyli obóz dla oficerów. W kwietniu 1942 r. oflag osiągnął najwyższy stan osobowy: 6740 jeńców w tym 5944 oficerów. Tym samym Oflag IIc Woldenberg stał się największym niemieckim obozem jenieckim w czasie II wojny światowej.

Warunki bytowe jeńców były bardzo ciężkie. Jeńcy byli zakwaterowani w 25 barakach w których panowały bardzo złe warunki sanitarne. Mimo bardzo trudnych warunków, kwitło tu życie kulturalne i sportowe: funkcjonowała poczta obozowa, teatry, kluby sportowe, a w 1944 r. zorganizowano tu igrzyska olimpijskie. Jeńcy oczywiście prowadzili również działalność konspiracyjną. Jedną z najważniejszych jej form było prowadzenie stałego nasłuchu radiowego w specjalnie wybudowanej ziemiance - nigdy przez Niemców nie zdekonspirowanei i nieodkrytej do dziś. Zorganizowano też kilka udanych ucieczek, z których najwymyślniejszą i najbardziej zuchwałą było wyprowadzenie czterech oficerów przez ppor. Siekierskiego, przebranego za niemieckiego żołnierza (mundur i drewnianą atrapę karabinu wykonali jeńcy).

Obóz ewakuowano 24.01.1945 r. przed nadejściem frontu.

Przez długie lata powojenne teren obozu był dobrze zachowany, ponieważ istniał tu zakład tuczu trzody chlewnej. Po przemianach ustrojowych zakład ten zlikwidowano, a większość dawnej infrastruktury popadła w ruinę. Kilka lat temu podjęto decyzję o wyburzeniu większości niszczejących budynków po byłym oflagu. Do dziś zachowało się:

  • kilka baraków na terenie dawnego przedobozia i obozu właściwego oraz 3 budynki należące do niemieckiej administracji oflagu.
  • symboliczny cmentarz zmarłych i zabitych jeńców(na południe od obozu)
  • figura Matki Boskiej Obozowej, przeniesiona z obozowej kaplicy do dobiegniewskiego kościoła pw. Chrystusa Króla

Więcej informacji historii obozu: http://www.dobiegniew.pl/?mod=news&cID=105

W jednym z budynków dawnej komendantury w 1987 r. utworzono muzeum Woldenberczyków. Muzeum jest czynne od wtorku do piątu (9.00 - 16.00) oraz w soboty i niedziele (10.00 - 14.00).

I  tu właśnie dochodzimy do naszej skrzyneczki.

Przed muzeum ustawiono radziecką armatę i to ona właśnie  skrywa nasz mikromagnetyk. W pudełku po filmie było miejsce jedynie na logbook i ołówek. Dnia 01.06.2011 zmieniłem pojemnik kesza na nieco większy, dokładając Geokreta.

28.09.2012 dokonałem małego serwisu związanego z dekonspiracją skrzynki. Zmieniłem pojemnik na rzeczywiste mikro, tak że żaden geokret nie wejdzie. Skrzynka też wywędrowała z krzaczka pod oporopowrotnik.

22.05.2013 niniejsza skrzynka stała się jednocześnie etapem początkowym innej skrzynki związanej z obozem - "Oflag IIC Woldenberg - cmentarz obozowy". Logbook zawiera koordynaty tejże skrzynki - zapraszam! Cool

 

W połowie sierpnia 2013 uruchomiłem kilka skrzynek łączących się tematycznie z Oflagiem IIC - cykl nazywa się Garnizon Woldenberg #1#2#3#4 - i dotyczy jednostki Whrmachtu stacjonującej w Woldenbergu w czasie wojny - zachęcam do odwiedzenia Cool

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Widok ogólny