Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Bateria Mielin - OP353A
bunkry, bunkry
Właściciel: bubuanddudu
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 1 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Czas: 2:00 h    Długość trasy: 5.00 km
Data ukrycia: 02-05-2011
Data utworzenia: 03-05-2011
Data opublikowania: 03-05-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 14-07-2011
18x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
44 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: konger, QFerki squad
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Bateria przeciwlotnicza „Mielin” wybudowana została w latach 1937-1938.
Stanowiła jeden z elementów systemu obrony powietrznej portu wojennego w Świnoujściu. Należała do typu Flakbaterie, które były budowane w głębi lądu i przeznaczone do zwalczania tylko obiektów powietrznych. Wybudowana została na półwyspie Mielin między Kanałem Mielińskim a zatoką Mulnik. Podczas wojny bateria weszła w skład 713 Oddziału Artylerii Przeciwlotniczej Marynarki jako 3 bateria Mellin. Konstrukcja obiektów była bardzo nowoczesna i funkcjonalna jak na tamte czasy. Zapewniała dużą żywotność oraz dobre warunki socjalne. Wszystkie były dobrze zamaskowane oraz posiadały śluzy hermetyczne umożliwiające przetrwanie ataku chemicznego. Głównym obiektem baterii był blok koszarowo-bojowy w kształcie litery „H”. Pierwotny plan zakładał uzbrojenie baterii w cztery działa kalibru 88mm. W trakcie realizacji projektu zmieniono koncepcję i baterię wyposażono w działa 105mm S.K.C/32.(...) Ciekawą konstrukcję miały betonowe stanowiska ogniowe armat.(...) Stanowiska  przykryte była pancerną płytą zamontowanej na obrotowej lawecie. Tak opancerzone przypominały wieże czołgów. (...) Na południe od głównego obiektu wybudowano dwa niewielkie schrony ze stanowiskami dla artylerii małokalibrowej. Pierwotnie na stanowiskach tych zamontowano pojedyncze działa przeciwlotnicze 20mm Flak 30. W czasie wojny zdecydowano się na zamontowanie sprzężonych działek 4x20mm Flakvierling 38, dysponujących większą siłą ognia oraz szybkostrzelnością. Stanowiska ogniowe działek przylegały do betonowej części podziemnej schronu, w którym oprócz pomieszczeń socjalnych znajdowała się centralka telefoniczna. Służyła ona do szybkiej łączności z posterunkami obserwacyjnymi oraz stanowiskiem dowodzenia. Rolą obu stanowisk było odpieranie bezpośrednich ataków lotniczych.
   Kolejnym obiektem baterii było zapasowe stanowisko dowodzenia. Znajdowało się w samodzielnym schronie, zlokalizowanym na południe od głównego bloku koszarowo-bojowego. Zainstalowano w nim dodatkowy dalmierz oraz aparaturę przelicznikową dla artylerii małokalibrowej. Wyposażenie te dublowało system kierowania ogniem baterii, na wypadek uszkodzenia głównego dalmierza lub przelicznika dla artylerii osłonowej w schronie elektrowni
  W znacznej odległości od baterii znajdował się schron amunicyjny. Była to standardowa konstrukcja występująca we wszystkich typach baterii artylerii przeciwlotniczej. Dysponowała dwoma wejściami, ułatwiającymi szybszy transport. Schron połączony był z pozostałymi obiektami baterii torami kolejki wąskotorowej. Na początku 1945 roku działa baterii wielokrotnie brały udział w odpieraniu wielu nalotów na Świnoujście. Natomiast w ostatnich dniach wojny baterię wyposażono w amunicję przeciwpancerną i przygotowano do ostrzeliwania celów naziemnych.

tekst pochodzi ze strony http://www.fortress.hg.pl/mapa/data/pn/063_swinoujscie.htm

DOJAZD

Na wyspie Uznam (płw. Mielin) należy skręcić w prawo po zjeździe z promu (przeprawa Karsibór), a następniee drogą wzdłuż kanału ok. 1km na cyplu. Bunkry znajdują się w odległości ok. 10m od wody. Odradzam jazdy zwykłym autem osobowym.

KESZ

Przy podejmowaniu skrzynki, proszę zobaczyć, czy nie ma nikogo w pobliżu, ponieważ Baterią opiekuje się Stowarzyszenie.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
stanowisko ogniowe
stanowisko ogniowe 1
zachowane napisy
stanowisko ogniowe 2
tam gdzie łopatka
Wpisy do logu: znaleziona 18x nieznaleziona 0x komentarz 2x Wszystkie wpisy