Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Q10 – Grab pospolity - OP34AA
z okazji II MnO 'u Qbackiego 2011'
Owner: Qbacki
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 144 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 24-04-2011
Date created: 25-04-2011
Date published: 25-04-2011
Last modification: 19-04-2018
82x Found
1x Not found
5 notes
watchers 10 watchers
52 visitors
66 x rated
Rated as: Excellent
28 x recommended
This cache is recommended by: Adams, aniasas, Badzia Gadzia - (BG), Biedak, Chester, fiordland, Hellena, hipul, Hybryd, Kaczor, karczoch, Kika, Kohorta K. Wielgusa, kojoty, mahisna, makotka, marx, Miki., MSZU, nazachod, orzel123 , rex263, Rodzinka_M, soolash, trojmiasto, Werk Inc., wojciechu, Wściekły Wąż
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Compass  Nature  Password needed to post log entry! 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

„Widok sędziwych drzew posiada w sobie coś wielkiego i wzniosłego, dlatego też naruszenie tych pomników przyrody (…) jest surowo karane.” (Alexander von Humboldt: Podróże po Ameryce podzwrotnikowej 1799-1804).

 

Twórcą pojęcia „pomnik przyrody” (Naturdenkmal) jest niemiecki przyrodnik, podróżnik i geograf Alexander von Humboldt (1769-1859), który wsławił się m.in. wyprawkami naukowymi do Ameryki Południowej (1799-1804), skąd przywiózł bogate wzory botaniczne, zoologiczne i mineralogiczne. Ze swej podróży sporządził szczegółowy opis, w którym m.in. przedstawił rosnące w Wenezueli olbrzymie drzewo z rodziny Mimosaceae zwane „Zamang”. Uważając je najstarsze i najpotężniejsze w tym kraju, porównywał je z drzewem smoczym (Dracena draco) z okolicy Orotawy na Wyspach Kanaryjskich i nazwał „pomnikiem przyrody”

 

Mijamy je codziennie, nie zawsze zwracając na nie uwagę... Pomnikami Przyrody, w rozumieniu przepisów o ochronie przyrody obowiązujących obecnie w naszym kraju, są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości naukowej, kulturowej, historyczno-pamiątkowej i krajobrazowej oraz odznaczające się  indywidualnymi cechami, wyróżniającymi się wśród innych tworów. Są to przeważnie sędziwe i okazałych rozmiarów drzewa i krzewy lub ich grupy gatunków rodzinnych lub obcych, aleje, głazy narzutowe, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, jaskinie. Za pomnik przyrody mogą zostać także niewielkie powierzchnie (do 2 ha) wymagające ochrony ze względu na występujące na nich szczególnie rzadkie i cenne z przyrodniczego punktu widzenia zespoły roślinne (np. torfowiska, źródliska powierzchnie leśne i murawowe itp.), lub duże ilości osobników chronionych gatunków roślin. Obiekty uznane za pomniki przyrody winny odznaczać się rzadkością występowania, znacznym wiekiem, okazałymi wymiarami, osobliwą formą lub innymi cechami wyróżniającymi dany okaz wśród osobników danego gatunku lub innych podobnych obiektów.

 

O miejscu:

 

Jednym z takich pomników przyrody jest Grab pospolity, pomnik przyrody nr 458 znajdujący się w Gołębiewie, a który chcę Wam pokazać. Właściwie znajduje się zaraz przy asfaltowej drodze, którą codziennie przejeżdża pewnie przynajmniej z setka rowerzystów, przechodzą obok piechurzy udający się na spacery...  ale pewnie nikt nawet go nie zauważa... Mi również jakoś do tej pory nie rzucił się w oczy, a przecież tu byłem nie raz. Nie jest on może wiekowy,  okazały jak np. dęby, niemniej jest już na tyle dostojny jak na swój gatunek, że został uznany za pomnik przyrody.

Dane dotyczące naszego bohatera to: obwód ok. 2,16 m; wysokość 21 m; wiek ok. 120 lat, uznany za pomnik przyrody 17 grudnia 1984 r. .

 

O skrzynce:

 

Stań przy rogu płotu, gdzie wskazują współrzędne (N 54° 26.663' E 18° 29.752'). Popatrz na nasze pomnikowe drzewo. Przypatrz się dobrze i wyznacz z tego miejsca azymut. Gdzieś w odległości mniej więcej 12 m (granica błędu +/- 1m) od Graba na tej linii azymutu znajdziesz dane (nie są zakopane), dzięki którym odnajdziesz skrzynkę finałową. Pamiętaj o zapisaniu 2 częściowego hasła, pisanego łącznie bez spacji.  

Bardzo proszę o dokładne i staranne odkładanie wszystkich części skrzynki ;)  

Dobrze wszystko jeszcze raz przeczytaj Satysfakcja będzie większa, jeżeli wszystko zrobisz samodzielnie. Niektórzy tu wracali co wstydem nie jest, telefon do przyjaciela wszystko psuje :P

 

PS. Przy okazji zachęcam, szczególnie najmłodszych keszerów, do zdobywania odznaki „Turysta Przyrodnik” (http://pl.wikipedia.org/wiki/Odznaka_%22Turysta_Przyrodnik%22). W doskonały sposób pozwala ona na poszukiwanie i „odkrywanie” kolejnych obiektów przyrodniczych. Sam zacząłem ja zdobywać już blisko 20 lat temu :)

PS. 2 Jak już tu jesteś zachęcam do zmierzenia się ze skrzynką Bąblowy Głaz :)  http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=9434.

Additional waypoints
Stage Symbol Type Coordinates Description
1 Virtual point --- róg płotu
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Nature reserve areas
This geocache is probably placed in a nature protection area:  
Trójmiejski Park Krajobrazowy
Pictures
Grab Pospolity, pomnik przyrody 458
potwierdzenie ;)
pod tym...
Log entries: Found 82x Not found 1x Note 5x All entries Show deletions