Dodatkowe atrybuty skrzynki |
MIEJSCE:
Gazownia przy dawnej ulicy Dworskiej został uruchomiona w 1888 r. Była to już druga gazownia warszawska. Pierwsza zbudowana została na Powiślu w 1857 r. Tam jest skrzynka meteora : OP2FC3
Dziś zabytkowe ceglane budynki gazowni są modernizowane i adaptowane do nowych funkcji. Mieści się tu Okręgowy Zakład Gazownictwa SA "Gazownia Warszawska". Od 1976 r. działa też Muzeum Gazownictwa. Rewaloryzacji wciąż nie mogą się doczekać najcenniejsze obiekty gazowni - dwie wielkie jak zamki obudowy zbiorników na gaz i to właśnie w nich znajduje się skrzynka.
Te dwie wielkie rotundy są to budynki zbiorników gazu na terenie Gazowni Warszawskiej. (po trzecim pozostał jedynie zbiornik w ziemi).
Gazownię wybudowano w latach 1886-1888 przy ulicy Dworskiej (dawna nazwa obecnej ul. Kasprzaka). Po zniszczeniach z okresu kampanii wrześniowej 1939 r. została odbudowana i oddana ponownie do użytku w roku 1945. Produkcję gazu zakończono w 1978 r. Aktualnie część terenu dawnej gazowni należy do PGNiG, mieści się tu również sponsorowane przez w.w. spółkę Muzeum Gazownictwa. Rotundom dość łatwo przyjrzeć się z bliska, od strony skweru im. Alojzego Pawełka (u zbiegu Brylowskiej i Prądzyńskiego). Wybrakowane ogrodzenie zachęca wręcz do odwiedzenia wnętrza Rotund. Warto przy okazji zwrócić uwagę na znajdujący się na skwerze krzyż otoczony głazami, upamiętniający ofiary obozu KL Warschau. Ciekawostka: opisywane budynki były pierwotnie typowane jako lokalizacja planowanego Muzeum Powstania Warszawskiego, które jednak ostatecznie "wylądowało" na terenie innego stołecznego zabytku poprzemysłowego - starej elektrowni tramwajowej przy ul. Grzybowskiej.
SKRZYNKA:
Kordy pokazują właściwy zbiornik. Dalej kieruj się ku górze aż ujrzysz spoiler. nie polecam ruszać się dalej na boki niż to konieczne.
skrzynkę podejmujesz na własne ryzyko, pamiętaj to tylko zabawa, nie ryzykuj jeżeli nie czujesz się na siłach