Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
K.7 PORC: 735 - OP33EC
Pozycja Odry - Rejon Cigacice
Właściciel: k.mil
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 47 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 10-04-2011
Data utworzenia: 10-04-2011
Data opublikowania: 10-04-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 08-04-2022
42x znaleziona
4x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 7 obserwatorów
67 odwiedzających
32 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O miejscu:

Kierując się na północ drogą wychodzącą z Krępy dotrzemy do urokliwego miejsca jakim jest Las Odrzański. Miejsce wypoczynku i rekreacji dawnych zielonogórzan. Aktualnie miejsce nie tętni życiem jak przed wojną. Większość budynków zniszczyli żołnierze radzieccy w 1945. Zarządzane przez Nadleśnictwo Zielona Góra miejsce służy głównie rowerzystom, wędkarzom i grzybiarzom.

Krążąc po okolicy natkniemy się na wiele obiektów należących do tzw. Lini Środkowej Odry z niem. Oderstellung. Umocnienia te wraz z Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym oraz Wałem Pomorskim (niem. Pommernstellung) stanowiły główną linię obrony III Rzeszy przed atakiem ze wschodu (chodziło głównie o agresję ze strony Polski). Oderstellung miała zabezpieczyć głównie tereny Dolnego Śląska, w 1939 na niektórych odcinkach osłaniała koncentracje oddziałów niemieckich szykujących się do ataku na Polskę. Według planów dowództwa niemieckiego fortyfikacje linii miały zatrzymać ofensywę styczniową Armii Czerwonej, co jednakże nie powiodło się.

Obecnie obiekty Oderstellung nie są należcie zagospodarowane. Duża część z nich została wysadzona i zniszczona w 1945 r. przez Rosjan oraz w latach 50 przez wojska polskie. Nieliczne zachowane w całości obiekty, szczególnie w wałach przeciwpowodziowych były zasypywane (najczęściej po powodzi w 1997 r.), pozostałe są systematycznie niszczone przez złodziei złomu.

Nie znalazłem zbyt wielu informacji o samym bunkrze. (Gdyby ktoś mógł podesłać byłbym wdzięczny). Sam obiekt jest mocno wysadzony. Powywracane stropy utknęły we wnętrzu bunkra. Dawniej był to mocny punkt oporu. Obiekt ten posiadał dwa stanowiska ogniowe i dzwon obserwacyjny. O dziwo na stropach pozostały metalowe belki stropowe.

O keszu:

Kesz ukryty w pomieszczeniu strzelnicy. Nie trzeba się gimnastykować lecz i tak proszę zachować uwagę przy podejmowaniu skrytki. Jak to w ruinach wiele rzeczy jest niestabilnych, a z betonowych bloków wystają ostre metalowe zakończenia.

Obrazki/zdjęcia
Bunkier.
Wpisy do logu: znaleziona 42x nieznaleziona 4x komentarz 3x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria