OC logo
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Czarna Monstrancja [K&T-1] - OP33CB
...Górnicy Janowi Pawłowi II..
Właściciel: Kondi&Team
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 245 m n.p.m.
location Województwo: Polska > śląskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mała
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 08-04-2011
creation-date Data utworzenia: 08-04-2011
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 01-09-2016
znaleziona 94x znaleziona
nieznaleziona 8x nieznaleziona
komentarz 0 komentarze
watchers 7 obserwatorów
visits 5 odwiedzających
votes 70 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
rekomendowana 1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: GFS
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

Chcielibyśmy zachęcić Was do odwiedzenia Kościoła MBR w Halembie. Kościół jest bardzo ładny, ponad stuletni, ale szczególnie chcieliśmy zwrócić uwagę na  monstrancję, która znajduje się w tym kościele.  Prawdopodobnie jedyna na świecie wykonana z węgla monstrancja została wystawiona na ołtarzu kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej w Rudzie Śląskiej - Halembie.
Czarna monstrancja miała być darem górników dla Papieża Jana Pawła II. Nigdy nie została mu jednak wręczona. Dziś ma ona szczególne znaczenie dla mieszkańców dzielnicy i jest jednym z ważnych papieskich symboli na Śląsku.
Górnicy z kopalni "Halemba" chcieli przekazać monstrancję Papieżowi podczas jego pielgrzymki do Polski w 1987 roku, uniemożliwiły to jednak ówczesne władze. Potem górnicy zdecydowali, że dar zostanie w ich kościele.
W poprzednich latach czarna monstrancja była wystawiana zwykle w czasie Barbórki. - Wtedy ludzie czują łączność z Ojcem Świętym. I trochę żalu, że nie udało Mu się jej ofiarować - powiedział proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Różańcowej ks. Bernard Drozd.
Jednym z inicjatorów wykonania monstrancji dla Jana Pawła II był Stanisław Kiermes, były górnik z "Halemby". Monstrancję wykonał jeden z górników, rzeźbiarz samouk Henryk Horząbek.
- Ukrywaliśmy się z tym przed Służbą Bezpieczeństwa. Jeszcze monstrancji nie było, a ja już kilka razy byłem przesłuchiwany. Kłamałem wtedy, jak nikt na świecie, ale dzisiaj się tego nawet nie wstydzę, udało mi się monstrancję uratować - powiedział Kiermes.
Rzeźbiarz tworzył dzieło do ostatniego dnia przed wizytą Papieża. Na koniec wyrył napisy: "Do końca ich umiłował" i "Ojcu Św. Janowi Pawłowi II Solidarność górniczych serc - Halemba". Na monstrancji Horząbek wyrzeźbił też symbole eucharystyczne oraz postaci pracujących górników i ich narzędzia pracy.
Dar dla Papieża jest niemal w całości wykonany z węgla. Wyjątkiem jest jedynie kustodia - naczynie przeznaczone do przechowywania hostii, zamówione u warszawskich złotników.

Co do kesza, to ukryty jest intuicyjnie, więc nie dajemy spoilera. Ze względu na fakt, że jest to miejsce dosyć uczęszczane prosimy o ostrożność.

W skrzynce znajdują się niewielkie certyfikaty : FTF, STF i TTF.

Powodzenia: Konrad, Alina i Zbyszek czyli Kondi&Team

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kościół