Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Cmentarz Żydowski w Myślenicach - OP32F9
okolice cmentarza żydowskiego
Eigenaar: hedonic
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 334 meter NAP
 Provincie: Polen > małopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:10 h    Lengte: n/b
Geplaatst op: 24-03-2011
Gemaakt op: 24-03-2011
Gepubliceerd op: 24-03-2011
Laatste verandering: 08-04-2014
76x Gevonden
2x Niet gevonden
5 Opmerkingen
watchers 5 Volgers
36 x Bekeken
43 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

"Cmentarz, położony na wzgórzu, nieopodal drogi krajowej Zakopane – Kraków, przy ul. Sobieskiego, (na górze zwanej „ szubienną” dawniej w tym miejscu znajdowała się szubienica dla skazańców). Cmentarz ciągnie się wąskim klinem w dół, powierzchnia 0,12 hektara. Na cmentarzu zachowało 11 płyt nagrobnych. Przy bramie umieszczono tablicę z napisem o treści: "Cmentarz żydowski założony przez Gminę Izraelicką w Myślenicach w 1874 r., zdewastowany w okresie okupacji 1942 – 1943. odnowiony w 1961 r. z funduszów centralnej żydowskiej komisji społecznej – Kongregacja Wyznania Mojżeszowego w Krakowie". Naprzeciwko wejścia na cmentarz znajduje się pomnik z umieszczona pionowo płytą, z napisem w języku polskim i hebrajskim: "Cześć pamięci ofiarom hitleryzmu oraz zmarłym z Myślenic, Sułkowic, Harbutowic, Dobczyc i innych miejscowości powiatu myślenickiego". Pomnik został zbudowany w 1963 r., z funduszy JOINTu, wokół pomnika mur z przytwierdzonymi fragmentami macew. Cześć nagrobków ze zniszczonego cmentarza została wykorzystana do ułożenia chodnika przy ul. Sobieskiego w stronę Rynku

Najstarszy zachowany do dziś nagrobek pochodzi z 1874 r., (14 tiszri 5635 r.,), wyryte na nim epitafium głosi:„"Tu pochowany mąż doskonały i prawy, czcigodny Chaim Natan, syn Abrahama błogosławionej pamięci, który zmarł w dobrym imieniu w dniu wigilii świętej soboty i wigilii święta Sukkot 14 Tiszri 635 roku według małej rachuby, Niech jego dusza zostanie włączona w wieniec wieczystego życia”Z myślenickiego cmentarza korzystały sąsiedzkie gminy żydowskie – Dobczyce, Sułkowice, Gdów.Wg D. Jakubowicz prace na cmentarzu społecznie wykonywali: Meir Kaufteil i Nachman Stiel. Oprócz córki Jafy, która po pogromie Doboszyńskiego wyjechała do Palestyny, wszyscy zginęli. Jafa Kirschenbaum przeżyła . Są tu pochowani m. in. rabini: Izaak Hirszfeld, Dow Bejrisz, Samuel syn Mosze Jakuba. Ostatniego pochówku dokonano tu w 1941 roku"

/www.sztetl/org.pl/

Co do skrzynki, jest ona ukryta poza teren cmentarza. Żeby do niej dojść należy zejść w dól terenu cmentarza i szukać nie daleko ogrodzenia wśród drzew. Biorąc pod uwagę, że cmenatarz jak i skrzynka znajadują się w bliskiej okolicy "zakopianki" E77, dlatego też dostać się tam można zarówno od strony Zakopanego, jak i Krakowa ( dogodny parking pod cmenatarzem jak i możliwość skrętu z obu kierunków )

free counters

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
pomnik
tablica
mur