Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Brama Człuchowska - OP050D
Właściciel: Leif Erikson
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 153 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Wirtualna
Wielkość: Bez pojemnika
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 08-07-2007
Data utworzenia: 08-07-2007
Data opublikowania: 08-07-2007
Ostatnio zmodyfikowano: 08-07-2007
805x znaleziona
1x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 7 obserwatorów
234 odwiedzających
415 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Hasłem do wpisu jest siódmy wyraz z tablicy umieszczonej na owej bramie.

Kilka słów o mieście:
Powierzchnia: 1.364 km2
Ludność: 91 tys.

Powiat chojnicki leży w południowo-zachodniej części województwa pomorskiego; w odległości ok. 130 km od Gdańska, 120 km od lotniska w Gdańsku - Rębiechowie i ok. 120 km od Słupska; na trasie Berlin - Kaliningrad. Chojnice to ważny węzeł kolejowy.

Chojnice (stolica południowych Kaszub) nazwane przed wiekami przez Jana Długosza "Kluczem i Bramą Pomorza" pełniły tę rolę i pełnią ją w dalszym ciągu - są miastem turystycznym i punktem wypadowym na całe Pomorze.
Powiat chojnicki to obszar niezwykle atrakcyjny dla turysty o każdej porze roku. Czyste powietrze, rzeki i jeziora, ogromne połacie Borów Tucholskich, bogactwo przyrody, a także różnorodna oferta spędzania wolnego czasu, połączona ze znaną nie tylko w Polsce gościnnością mieszkańców gwarantują turystom zadowolenie z pobytu na Ziemi Chojnickiej i Zaborskiej.
Powiat chojnicki posiada wiele atutów, ale do najważniejszych należy zaliczyć urozmaicony krajobraz i nieskażoną przyrodę, bowiem natura postąpiła tutaj szczodrze i nie poskąpiła swych bogactw, które można zaobserwować na każdym kroku i w pełnej krasie. Śmiało można stwierdzić, iż okolice Chojnic zaliczają się do najcenniejszych zakątków przyrodniczo-krajobrazowych w Polsce, które obfitują także w nawarstwiające się przez wieki relikty kultury i sztuki ludowej.
Bogato ukształtowany przez lodowiec skandynawski krajobraz borów urozmaicają jeziora oraz gęsta sieć rzek i strumieni, wijących się malowniczo w obniżeniach terenu. Niezwykle piękne i kameralnie położone w głuszy borów są jeziora lobeliowe o kryształowo czystej wodzie. Małe, ukryte wśród leśnych bagien i torfowisk oczka wodne są częstymi elementami krajobrazu tej okolicy. W ich środowisku zachowały się roślinne relikty polodowcowe. Obfita jest także, świadcząca o czystości powietrza, flora porostów, wśród których występuje wiele rzadkich i ginących gatunków.
Czyste jeziora i rzeki zamieszkują raki i ryby. W dzikie ostępy boru zaszył się, rzadko już dziś spotykany w Europie, puchacz, a ponad wierzchołkami sosen dostrzec można szybującego orła bielika. Na śródleśnych jeziorach i torfowiskach gnieżdżą się żurawie, kormorany, czaple, łabędzie oraz wiele innych gatunków ptaków. Wędrując przez bezkresne połacie lasu napotkać można jelenia, sarnę, dzika, borsuka, wydrę oraz największą atrakcję tego terenu - bobra. Wnikliwe oko obserwatora przyrody dostrzeże zapewne żabę rzekotkę, żmiję zygzakowatą, zaskrońca czy też żółwia błotnego, któremu grozi zagłada.
Bogactwo form dzikiej przyrody i niepowtarzalność walorów krajobrazowo-kulturowych Ziemi Chojnickiej zaowocowały utworzeniem Zaborskiego Parku Krajobrazowego i Parku Narodowego "Bory Tucholskie". Należy podkreślić, że istnieją tutaj doskonałe warunki rozwoju agroturystyki, przyrodolecznictwa oraz produkcji zdrowej żywności.

Chojnice stanowią doskonałą bazę wypadową w Bory Tucholskie oraz na szlaki turystyczne Pojezierza Kaszubskiego, które są coraz liczniej odwiedzane przez turystów. Przyciąga ich tu różnorodna oferta możliwości rekreacji i wypoczynku: kąpiele w rzekach i jeziorach, wędkowanie, uprawianie sportów wodnych (kajakarstwo, żeglarstwo, motorowodniactwo), wycieczki rowerowe i piesze szlakami turystycznymi, jeździectwo.

Niewątpliwą atrakcją turystyczną są wspaniałe zabytki:

  • Bazylika p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach (XIV w.)
  • Kościół pojezuicki p.w. Zwiastowania NMP (I poł. XVIII w.) w Chojnicach
  • Stare Miasto w Chojnicach
  • Brama Człuchowska (XIV w.) w Chojnicach
  • Drewniany kościół w Leśnie koło Brus z XVII w.
  • Rezerwat "Kręgi kamienne" (cmentarz skandynawskich Gotów z lat 70-200 n.e.) w Odrach koło Czerska i w Leśnie
W okresie letnim powiat chojnicki zaprasza na rozmaite wydarzenia kulturalne i sportowe:
  • Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Brusach
  • Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Chojnicach
  • Regaty Żeglarskie o "Srebrny Żagiel" kl. Optymist
  • Regaty Żeglarskie o "Błękitną Wstęgę Jeziora Charzykowskiego"


Infrastruktura turystyczna

Powiat chojnicki posiada dobrze przygotowaną bazę noclegową i punkty gastronomiczne oraz ośrodki rekreacyjno - sportowe.
Powiat dysponuje miejscami noclegowymi, które znajdują się w hotelach i pensjonatach rozmieszczonych w poszczególnych miejscowościach. Najwięcej możliwości oferują ośrodki i pensjonaty zlokalizowane w gminie wiejskiej Chojnice. Ich standard jest zróżnicowany, dostosowany do możliwości finansowych turysty. Obok ośrodków wypoczynkowych swoją ofertę przedstawiają także kwatery agroturystyczne, których liczba nieustannie rośnie oraz przepięknie położone leśniczówki.
Turyści przebywający w południowych Kaszubach mogą aktywnie spędzać czas korzystając z ośrodków rekreacyjno - sportowych. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się korty tenisowe i stadnina koni.

 

Obrazki/zdjęcia
mechaniczny żubr
brama1
brama2