Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Lotnisko Skarbimierz - OP3144
Właściciel: Stryker
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 152 m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:30 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 05-02-2011
Data utworzenia: 05-02-2011
Data opublikowania: 05-02-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 08-02-2013
18x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 4 obserwatorów
2 odwiedzających
13 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Opis PL

Historia

Pierwsze obiekty zbudowane zostały tutaj przed I wojną światową, związane one były z lotniskiem sportowym. Dopiero w latach 30 tych przystąpiono do przebudowy na lotnisko Luftwaffe. W 1939 roku z lotniska startowały samoloty bombardujące Polskę. Na południowym skraju lotniska znajdował się obóz pracy filia obozu w Gross - Rosen. Ginęli tam w latach 1939 - 45 jeńcy polscy, francuscy, rosyjscy, żydowscy. W miejscu kaźni wystawiono pamiątkową tablicę. W 1945 roku zdobyte przez wojska radzieckie wraz z dużą ilością sprzętu i amunicji. Po tym roku obiekt przeszedł w ręce wojsk radzieckich. Rosjanie dokonali jego rozbudowy i powiększenia. Stanowiło ono jedną z największych radzieckich baz lotniczych w Polsce. Na lotnisku stacjonowało kilka jednostek: - 151 Samodzielny Pułk Walki Radioelektronicznej wyposażony w samoloty Jak 28 PP, miał on na celu niszczenie stacji radarowych nieprzyjaciela, samoloty te miały charakter myśliwsko - bombowy (wycofany z terytorium Polski pod koniec lat 80 tych);
- 164 Kerczeński Samodzielny Pułk Lotnictwa Rozpoznawczego wyposażony w Mig 25 RB, Mig 25 BM, Su 24 MR. Stacjonował on na lotnisku od 31 grudnia 1958 do 1 sierpnia 1990;
- 55 Sewastopolski Samodzielny Pułk Śmigłowców od kwietnia 1981 roku do czerwca 1989 kiedy jednostkę przeniesiono do Legnicy a potem do Kołobrzegu - Bagicza (jej opis przy lotnisku Kołobrzeg - Bagicz);
- 871 Pomerański Pułk Lotnictwa Myśliwskiego przeniesiony w 1989 roku z lotniska w Kołobrzegu. Stacjonował do 1990. Jego opis wraz z lotniskiem w Kołobrzegu - Bagiczu.
Na południowo-wchodnim skraju lotniska, po lewej stronie szosy prowadzącej z Pępic do Brzegu, znajduje się nieużytek, dzisiaj ogrodzony płotem przez pobliską fabryke. W tym miejscu w latach II wojny światowej znajdował się obóz pracy "Brieg-Pampitz" – filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, w którym więzieni byli m.in. Polacy. Na terenie lotniska od końca 1939 do stycznia 1945 r. istniało prawdopodobnie pięć obozów, w których pracowali i ginęli Żydzi, Polacy, Francuzi, Rosjanie.

Dziś

Dziś na terenie b. lotniska znajduje się ok. 30 hangarów (schronohangarów?) w różnym stanie - od kompletnych, zamkniętych, po prawie całkowicie zburzone (jeden z większych zaadoptowano na świątynię Świadków Jehowy). Ponadto pozostałości po bunkrach, schronach i innych budynkach wojskowych. Legenda głosi, że gdzieś znajduje się wejście do podziemnego tunelu prowadzącego do centrum Brzegu (tzw. Czerwone Koszary).
Ponadto na terenie sąsiadującym z ww. obiektami znajduje się jedna z najbardziej nowoczesnych fabryk gumy do żucia, gdzie firma Cadburry Schweppes zatrudnia ponad 500 osób. Dogodne położenie (blisko autostrady A4) zachęca kolejnych inwestorów do budowy fabryk i centrów logistycznych.

Cache

Skrzynka znajduje się w jednym z hangarów a właściwie niewielkim pomieszczeniu do niego przylegającym, współrzędne wskazują "drzwi" wejściowe. Przydatna będzie latarka.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Stąd już blisko
O, tu!
Wpisy do logu: znaleziona 18x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy