Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Koszary Pułku Tobolskiego - OP3093
albo Aleksiejewskiego
Właściciel: meteor2017
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 125 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 17-01-2011
Data utworzenia: 15-01-2011
Data opublikowania: 17-01-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 02-05-2019
114x znaleziona
0x nieznaleziona
7 komentarze
watchers 7 obserwatorów
67 odwiedzających
75 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Kondi&Team, wallson
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Garnizon w Skierniewicach istniał od czasów zaborów, tyle że początkowo żołnierze kwaterowali w oficynach pałacowych i na prywatnych kwaterach u mieszkańców miasta. Najpierw stacjonowały tu wojska pruskie. Później, stacjonowały tu niewielkie siły polskie i rosyjskie (wymieniane są  2 i 4 pułk strzelców konnych i 3 bateria artylerii lekkokonnej). W czasie Powstania Listopadowego po opuszczeniu Skierniewic przez wojska rosyjskie, kierowano tu do kompanii weteranów żołnieży niezdolnych do służby liniowej, ich głównym zadaniem była ochrona magazynów.  Po upadku powstania rozlokowano tu większe siły wojsk rosyjskich. Liczebność garnizonu zwiększono w czasie Powstania Styczniowego, w celu ochrony Kolei Warszawskio-Wiedeńskiej - w listopadzie 1863 w pałacu stacjonował sztab 5 kijowskiego pułku grenadierów, a w mieście znjadowało się wtedy  ok. 1250 żołnierzy.

Budowę koszar rozpoczęto dopiero w 1867 roku i w 1883 roku składał się na nie duży budynek mieszkalny, stajnia i dwa budynki gospodarcze wybudowane w rejonie ulic Piotrkowskiej (ob. Batorego) i Stodólnej (ob. 1 Maja). Dopiero w latach 1885-1895 powstały tu duże koszary (projektu Aleksandra Woyde) zlokalizowane na południe od pierwszych budynków (przy ul. Piotrkowskiej, nad rzeką Łupią), a w latach 1892-1898 wybudowano drugi kompleks po drugiej stronie ulicy Ułanów Carskich (ob. Kilińskiego). Pomiędzy nimi na placu w 1903 roku ukończona została cerkiew wojskowa Pułku Tobolskiego (ob. kościół garnizonowy).

Tobolcy
Tobolcy w Skierniewicach - pośrodku pułkownik Mołotkow

W latach 1865-1892 w Skierniewicach stacjonował 2. Batalion Strzeców (w 1888 przekształcony w pułk), zaś w latach 1892-1910 38. Tobolski Pułk Piechoty (koszary przy Piotrkowskiej) i 170 Rezerwowy Ostrołęcki Pułk Piechoty (później przenumerowany na 181. - zajmował koszary przy Ułanów Carskich) Natomiast w latach 1910-1914 w mieście stacjonował 31. Aleksiejewski Pułk Piechoty (do 1913 nazywał się Aleksopolskim). W Skierniewicach znajdował się też sztab 10. Dywizji Piechoty, w której skład wchodził 38. Pułk Tobolski. Być może stacjonował tutaj przynajmniej okresowo Pułk Ułanów Lejbgwardii Jego Wysokości (bowiem w 1903 właśnie w Skierniewicach obchodzili oni 250-lecie pułku - link do zdjęć)


Tobolec

W okresie międzywojennym koszary zajęło Wojsko Polskie i od 1921 stacjonowały tu jednostki wchodzące w skład 26 Dywizji Piechoty - 18. Pułk Piechoty (koszary przy Batorego) i 26. Pułk Artylerii Lekkiej (koszary przy Kilińskiego), oraz III batalion 10 Pułku Piechoty (do 1937). Tutaj też stacjonował sztab samej 26 DP, oraz służby dywizyjne (26 dywizyjny szwadron kawalerii, 26 batalion saperów, 26 dywizjon artylerii ciężkiej, 26 bateria artylerii plot, 403 kompania sanitarna, 48 samodzielna kompania ckm).


Kompania telegraficzna 26 DP w skierniewickich koszarach

Po II wojnie światowej garnizon skierniewicki nadal funkcjonował,  a jednostkę wojskową nr 2232 zlikwidowano w ostatnich latach wraz z likwodacją poboru. Kompleks koszarowy na zachód od ul. Kilińskiego już od dłuższego czasu stoi w znacznej części opuszczony i wiele budynków jest dostępna. Okeszowaliśmy jedynie kilka z nich (początkowo, bo z czasem zasadziliśmy niemal dwadzieścia skrzynek), a warto jeszcze trochę połazić po jednostce, bo jest co oglądać. Obszar jest duży, toteż warto tak z pół dnia na to poświęcić, tylko trzeba uważać, bo można tu spotkać złomiarzy, bezdomnych, albo dostać się pod ostrzał ASG. Kilka budynków przejęła Państwowa Szkoła Zawodowa i są one remontowane (to dobra wiadomość, bo  dzięki temu nie będą podlegały dewastacji i zniszczeniu, a jednocześnie teren pozostanie ogólnodostepny), natomiast kompleks po drugiej stronie ulicy jest nadal zajęty przez wojsko - obecnie część zajmuje prawdopodbnie Służba Kontrwywiadu Wojskowego, a część została przekazana Agencji Mienia Wojskowego (link).


Przeprawa przez Łupię w czasie I wojny światowej

Skrzynka znajduje się w jednym z opuszczonych budynków jeszcze z czasów carskich. Polecam obejrzenie murów z zewnątrz - na cegłach są nawet napisy cyrylicą, a także z datą z okresu międzywojennego. W okresie powojennym mieścił się tu magazyn broni, jednak zwykli żołnierze z poboru o tym nie wiedzieli, im sprzedawano informację, że to magazyn środków czystości.

 

Proszę starannie zamaskować skrzynkę - przykryć kawałkami dykty i ostrożnie przywalić cegłą.

Uwagi o dostępności terenu:

Skrzynka aktualnie znajduje się w ogrodzonej części jednostki Wejście bez skakania przez płot możliwe jest od skrzynki Zb Nr, czy w pobliżu Kulturowni. Jeśli zdecydujecie się na eksplorację terenu, starajcie się być niewidzialni. Co prawda żadna z dotychczasowych ekip nie zgłaszała problemów, ale lepiej dmuchać na zimne.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Napisy na murach
Napisy na murach
Po strychu lepiej nie chodzić
Plomba na drzwiach
Bałwanek pułku tobolskiego