Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Lekcja historii. - OP2FBB
Owner: Fiśka&Jogi
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 119 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 29-11-2010
Date created: 29-11-2010
Date published: 29-11-2010
Last modification: 23-03-2020
157x Found
3x Not found
4 notes
watchers 3 watchers
99 visitors
101 x rated
Rated as: Good
5 x recommended
This cache is recommended by: Agatha, Drzazga, Gulta, KTHM, Palua
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Podczas zimowej ofensywy wojsk 1 Armii Wojska Polskiego w lutym 1945r., Podgaje (Fledeborn) były miejscem jednej z najcięższych bitew, jakie stoczyła na swoim szlaku bojowym 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Wieś leżała w pasie przesłania (lecz nie w sektorze natarcia dywizji) Wału Pomorskiego. Podgaje były bronione przez grupę bojową Elster, rekrutującą się z 15 Dywizji Grenadierów SS (1 łotewskiej) w której znaczną większość stanowili żołnierze łotewscy. W celui rozpoznania systemu obrony oraz sił wroga w rejon wsi wysłano 4 Kompanie ppor. Alfreda Sofki  w liczbie ok. 80 żołnierzy. Po przejściu mostu na Gwdzie w miejscowości Grudna, żołnierze nie zachowując należytej ostrożności maszerowali przez las w kierunku Podgajów. Gdy wyszli z lasu na odkrytym terenie kompania wpadła w zasadzkę. Po dwóch godzinach walki zaczęło brakować amunicji. Straty sięgały 50 % stanu osobowego. Podporucznik Alfred Sofka podjął decyzję o poddaniu się. Do niewoli dostało się 37 żołnierzy. Podczas przesłuchań byli bici i torturowani, grożono im, że zostaną zastrzeleni. Żołnierze podjęli próbę ucieczki, ale udało się zbiec tylko dwóm - podporucznikowi Frugale i kapralowi Bondzelewskiemu, trzech zginęło - w tym także dowódca kompanii. Hitlerowcom udało się zatrzymać 32 żołnierzy. Umieszczono ich w stodole, skrępowano drutem kolczastym, oblano benzyną i spalono żywcem. Ich szczątki odnaleźli późniejsi zdobywcy Podgajów.

Dzisiaj w miejscu śmierci 32 żołnierzy 3 pułku piechoty 1 Dywizji Piechoty, wznosi się monumentalny pomnik, symbolizujący płomienie płonącej stodoły, a jej rozmiary wyznaczają ułożone wokół pomnika kamienie.

 Teraz o samym keszu: Jest to Drive In w rozmiarze mikro (zawiera tylko dziennik i ołówek), umiejscowiony bezpośrednio przy pomniku. Kesz magnetyczny.

Uwaga: w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika znajduje się salon-serwis sprzętu rolniczego, za dnia kręci się tam zazwyczaj kilka osób, po zmroku natomiast o każdej pełnej godzinie ochrona wychodzi na obchód i przechodzi w odległości ok 10m od pomnika, do tego miejsce dobrze oświetlone.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Pomnik latem
Spoiler