OC logo
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Garłuch - OP2A9F
7 Pułk Piechoty Legionów Armii Krajowej
Właściciel: Czajorek
Ta skrzynka należy do geoŚcieżki!
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 108 m n.p.m.
location Województwo: Polska > mazowieckie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mała
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 01-08-2010
creation-date Data utworzenia: 30-07-2010
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 24-02-2017
znaleziona 143x znaleziona
nieznaleziona 0x nieznaleziona
komentarz 6 komentarze
watchers 6 obserwatorów
visits 7 odwiedzających
votes 110 x oceniona
score Oceniona jako: znakomita
rekomendowana 40 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Albert78 Team, Alf/red/, andesk, Azymut, Bluei, Borek224, Duszek, Elvis7, Emporia, Fotoimpresje, Galka, GeoDrap 224, hiroaq, huculP-y, idan, jaculo, jerzyk102, kaszel3, keram58, Korlis, krusiaa, Kusiak & Qmandorka, lavinka, łowca, Maciek_B, Maleska, martuś, michael50, mikiapole3, MiMPy+KB, Namarie, p_nowik, Plebek, PUG Bielany, PUG II BIELANY, r00t7, suzana, tATO, tygryskris, Yarorz
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Miejsce historyczne  Zalecane szukanie nocą 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL
7 Pułk Piechoty Legionów Armii Krajowej “Garłuch” - utworzony przez oficerów 7 Pułku Piechoty Legionów z 3 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego w październiku 1939 roku w Warszawie.  Od grudnia 1939 r. prowadzony był nabór, który bardzo szybko zwiększył liczebność kadry działającej w ramach organizacji “Orła Bialego”. Od 1940 roku istniał samodzielnie jako podstawowy oddział konspiracyjny Związku Strzeleckiego. Wówczas używane kryptonimy to: “Madagaskar”, “Grodziec”, “Gromada”, “Gołębnik”.  Na przełomie 1940- 1941 roku uzyskał formalną zgodę gen. Stefana Grota-Roweckiego na kontynuowanie działalności pod nazwą 7 pp Legionów. W 1944 roku w lipcu pułk skupiał wokół siebie ok. 2300 żołnierzy - dowódcą był wówczas mjr Stanisław Babiarz ps. "Wysocki".

Zadaniem "Garłucha" w czasie powstania było zajęcie lotniska na Okęciu. Dowództwu pułku podporządkowana była Baza Lotnicza "Łużyce" – Warszawa, przeznaczona do obsługi lotniska, po jego zdobyciu. Niestety w sytuacji otwartego terenu jakim było Okęcie zadanie było niewykonalne w wyniku czego poniesiono wiele strat. W czasie okupacji i Powstania Warszawskiego zginęło 525 żołnierzy “Garłucha”. Żołnierze walczyli prawie we wszystkich dzielnicach stolicy.


Miejsce pamięci 22 żołnierzy 7 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej "Garłuch" rostrzelanych przez nazistów w wykopie kolejowym znajdującym się za Pomnikiem. Chwała Poległym Bohaterom!!Skrzynka ukryta w bliskiej odległości od Pomnika. Miejsce niby na uboczu - ale wierzcie mi, że w tygodniu na ulicy Instalatorów ruch podobny jest jak na Marszałkowskiej. Strzeżcie się również oczu ludzi spoglądających z bloków (po jednej stronie torów) i firm (po drugiej), jak również parkującyh w okolicy autek, w których wiecznie ktoś na kogoś czeka. Zalecane bobrowanie nocne lub niedzielne!! Pod sam Pomnik można podjechać samochodem. Dla miłośników kolei - bardzo dobre miejsce do focenia. Życzę powodzenia!!

Skrzynka dostępna od godziny "W" w rocznicę wybuchu Powstania. Powstała przy olbrzymiej pomocy i cierpliwości Pumy - Dziękuję:)
free counters
travelbug Geokrety

geokret  3 CARO - Całkowity dystans: 1209 km
geokret  3 KIER - Całkowity dystans: 1210 km

Obrazki/zdjęcia
"Garłuch"
prawie widać