Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Quiz
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
KK-3 Solidarny Student - OP2A09
Skrzynka przy najciekawszym łódzkim rondzie
Właściciel: Kalinka
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 223 m n.p.m.
location Województwo: Polska > łódzkie
type Typ skrzynki: Quiz
size Wielkość: Mała
status Status: Zarchiwizowana
time Czas: 0:30 h    wayTo Długość trasy: 0.30 km
hidden Data ukrycia: 14-07-2010
creation-date Data utworzenia: 14-07-2010
published-date Data opublikowania: 14-07-2010
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 07-04-2012
znaleziona 46x znaleziona
nieznaleziona 0x nieznaleziona
komentarz 1 komentarze
watchers 6 obserwatorów
visits 2 odwiedzających
votes 29 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
attributes Atrybuty skrzynki

Go geocaching with children 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

HISTORIA

Protesty studenckie w 1981 roku

Wydarzenia polityczne i społeczne z roku ’80 miały wpływ na środowisko akademickie. Pojawiły się idee i programy, których celem była zmiana zarówno kwestii studenckich, uczelnianych, a także miały charakter ogólnospołeczny. W ciągu kilku tygodni głównym postulatem stała się rejestracja niezależnej studenckiej organizacji - Niezależnego Zrzeszenia Studentów. 18 i 19 października 1980 r. odbył się na Politechnice Warszawskiej zjazd delegatów, na którym powstał Ogólnopolski Komitet Założycielski NZS.

Realizacja postulatów spotkała się z oporem władz co doprowadziło do szeregu akcji protestacyjnych pod koniec 1980 r. Największa z nich miała miejsce w Łodzi. Studenci łódzkich uczelni prowadzili rozmowy z przedstawicielami władz PRL, przede wszystkim z Januszem Górskim, ówczesnym ministrem nauki, szkolnictwa wyższego i techniki. Strajkujący żądali m.in.: skrócenia służby wojskowej dla studentów; wprowadzenia niezależności uczelni w sprawach naukowych i dydaktycznych; wydłużenia czasu studiów do 5 lat; (jednym z ważniejszych haseł strajku było : "Nie chcemy seryjnej produkcji magistrów"); poszanowania autonomii uczelni przez MO i SB. Domagali się oni również poprawy swojej sytuacji bytowej oraz ograniczenia cenzury, zaprzestania represji politycznych oraz ukarania winnych brutalnego tłumienia protestów robotniczych w 1970 i 1976 r.

Załamanie się rozmów doprowadziło do wybuchu strajku na Uniwersytecie Łódzkim 21 stycznia 1981 r., podczas którego, od 29 stycznia 1981 r. na UŁ rozpoczęła się kolejna tura rozmów, która także zakończyła się niepowodzeniem. Władze nie wyraziły zgody na rejestrację NZS bez dokonania przez studentów zmian w statucie organizacji, m.in. ograniczenia prawa do strajku, uznania zasad konstytucyjnych PRL. Doprowadziło to 16 lutego 1981r. do rozprzestrzenienia się strajku na inne wyższe uczelnie. Protestowały m.in. Akademia Medyczna w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Warszawski.

Ostatecznym rezultatem strajków było zarejestrowanie NZS 17 lutego 1981. Rządzący zgodzili się też spełnić kilka żądań studenckich: skrócenie służby wojskowej studentów, wybór lektoratów (studenci sprzeciwiali się przymusowej nauce języka rosyjskiego), wydłużenie okresu studiów do 5 lat. W porozumieniu zawarto również obietnicę poprawy sytuacji socjalnej studiujących.

Rozpoczęte przez łódzkich studentów działania nie były jedynymi w okresie szesnastu miesięcy "Solidarności". Zainspirowały one także inne uczelnie, m.in. w Radomiu i Warszawie, do walki z bezduszną machiną PRLu.

Studenci siedzący na schodach prowadzących do pomieszczeń dydaktycznych Uniwersytetu Łódzkiego, obok na ścianie wiszą wykonane przez nich plakaty [Schody w budynku polonistyki UŁ].

Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z materiałami dostępnymi na stronach:
http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/203/1578/Protesty_studenckie_w_1981_roku.html
http://www.nzs.org.pl/content/view/109/58/


Ponieważ skrzynka dotyczy studentów chcieliśmy również zwrócić uwagę, na znajdujący się tu Kościół św. Teresy od dzieciątka Jezus i Świętego Jana Bosko, uznawany powszechnie za kościół akademicki. Jest to jedna z większych, o niecodziennej bryle łódzkich świątyń. Budowa rozpoczęła się w kwietniu 1950 r., ukończono ją w 1963. Projekt architektoniczny opracowali Józef i Witold Korscy. Zbudowana jest ona na planie krzyża greckiego. Podstawa ma wymiary 50 m na 50 m, a wysokość (od ziemi do górnego końca krzyża na kopule) wynosi 64 m. Kopuła główna kościoła ma średnicę 23 m, oprócz tego na rogach umieszczone są 4 mniejsze.
Przy parafii od 1964 roku działa Duszpasterstwo Akademickie "Węzeł".


CACHE

Podanie współrzędnie nie wskazują miejsca ukrycia skrzynki, tylko Pomnik Solidarności na Rondzie.

Do jej znalezienia potrzebna Wam będzie załączona mapka (Wersja do pobrania i wydruku - Kliknij!).
Rozpoczynamy w miejscu oznaczonym zieloną kropką. Następnie, poruszając się wzdłuż czerwonych linii o odpowiednią ilość kratek, dotrzemy do schowka.
Lecz jak się poruszać? Musimy wykonać 4 proste kroki.
1. W dół o ilość pięter budynku wydziału prawa i administracji. 
2. W prawo o ilość liter zawartych w nazwie funkcji, jaką pełnił w Łodzi Grzegorz Palka, któremu poświęcony jest kamień zaznaczony na mapie.
3. W górę o ilość frontowych drzwi prowadzących do nawy głównej wspomnianego kościoła.
4. W lewo o ilość "gołębi" znajdujących się w sumie na pierwszej i czwartej gałęzi symbolicznego drzewka "Solidarności".

Skrzyneczka schowana w dziupelce w drzewku, przykryta sporym kawałeczkiem drewienka i listeczkami. :)

Mimo iż jest to centrum miasta to nie powinno być problemów z przechodniami, a kierowcami przejeżdżających samochodów też nie trzeba się martwić.

Kierowcom proponujemy zostawić swoje pojazdy na parkingu przed wydziałem prawa i administracji (Wjazd od ulicy Pomorskiej).

Skrzynka założona razem z KozaKiem :*

Obrazki/zdjęcia
Mapka
Wpisy do logu: znaleziona 46x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy