OC logo
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Multicache
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Niezwykłe cmentarze nad Dunajcem - OP29EB
Monumentalne, piękne cmentarze wojskowe w Biskupicach Radłowskich.
Właściciel: Rosa.
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 179 m n.p.m.
location Województwo: Polska > małopolskie
type Typ skrzynki: Multicache
size Wielkość: Normalna
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 12-07-2010
creation-date Data utworzenia: 12-07-2010
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 18-09-2012
znaleziona 19x znaleziona
nieznaleziona 2x nieznaleziona
komentarz 0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
visits 0 odwiedzających
votes 9 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

Witam!

Dziś zapraszam do odwiedzenia podtarnowskiej wsi, Biskupic Radłowskich. Wieś ta znalazła się niegdyś w samym sercu historii... a jej mieszkańcy tak dzielnie wsławili się w obronie wolności ojczyzny, że ich heroizm upamiętniony został monumentalnym pomnikiem (więcej na ten temat w opisie cache (OP0DCC) marwaldora).

Warto tu, do Biskupic Radłowskich, zajrzeć, by - oprócz Pomnika Poległych w 1939 r., - zobaczyć także dwa niezwykłe cmentarze wojskowe, znajdujące się nieopodal Dunajca. Owe cmentarze są interesujące, niezwykłe, piękne i robią niesamowite wrażenie – po pierwsze, z racji samej lokalizacji, po drugie – założone są na planie elipsy (pierwszy) oraz figury zbliżonej do ośmiokąta (drugi), a do tego – otoczone wysokimi drzewami, co nadaje im monumentalnego charakteru.

Osobiście nie przepadam za zwiedzaniem tego typu obiektów, ani też za ukrywaniem czy szukaniem tam skrzynek. Myślę jednak, iż lokalizacja tego multicache Was usatysfakcjonuje, gdyż w pobliżu znajduje się most oraz Dunajec (wraz z plażą), nad którym można się odświeżyć i odpocząć po trudach szukania skrzyneczek ;-)

 

O samych cmentarzach czytaj poniżej (źródło: http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/Dabrowa/okreg7.htm)


 

Cmentarz nr 257 - Biskupice Radłowskie

Projektował Johann Watzal. Jest to obiekt ciekawy co najmniej z 2 powodów: po pierwsze jest to jedyny cmentarz w Okręgu Dąbrowa Tarnowska założony na planie elipsy, a po drugie jest to jedyny obiekt który w całości poświecony jest żołnierzom "wrogiej" rosyjskiej armii. Spoczywa tu bowiem aż 206 bezimiennych żołnierzy rosyjskich głównie z 17.Archangielskiego pułku piechoty. Cmentarz jest ogrodzony pełnym murem z wejściem od strony wału Dunajca, oflankowanym słupkami. Wewnątrz znajdują się 4 mogiły masowe ( z tego 2 na środku tworzą "kurhan") oraz 4 groby w których pochowano 5 oficerów archangielskiego pp. Na centralnym "kurhanie" znajduje się grupa 4 betonowych krzyży typu "rosyjskiego" zaś na wszystkich 4 grobach masowych ciekawe - nie spotykane na innych cmentarzach, niskie stele kamienne z wykutym napisem: "nieznani rosyjscy żołnierze". Na grobach oficerów krzyże żeliwne. Cmentarz ten jest moim zdaniem jednym z bardziej udanych dzieł Watzala - jego wygląd przywodzi na myśl widok grodziska otoczonego murem, zaś centralny kurhan z czterema krzyżami zwróconymi w 4 strony świata nieodparcie kojarzy mi się z jakimś przedchrześcijańskim miejscem kultu. Cmentarz po remoncie jest w stanie dobrym, choć z uwagi na oddalenie od miejscowości (Biskupice leżą po drugiej stronie Dunajca) w lecie jest dosyć zarośnięty. Zwiedzenie tego cmentarza należy koniecznie połączyć że zwiedzaniem cmentarza nr 258 położonego po drugiej stronie drogi Żabno - Biskupice Radłowskie, przy tym cmentarzu można wygodnie zaparkować samochód.

 

Cmentarz nr 258 - Biskupice Radłowskie

Projektował Johann Watzal.  Ten obiekt ma chyba najbardziej monumentalny charakter ze wszystkich cmentarzy w tym okręgu. Jest to bardzo duży obiekt, na planie zbliżonym do ośmioboku (ok. 52 x 52 m), otoczony pełnym murkiem betonowym, z zewnątrz przypominającym balustradę. Wejście na cmentarz przez 2 symetrycznie rozmieszczone bramki znajduje się od strony południowej (droga Żabno - Biskupice Radłowskie). Na przeciwległych bokach cmentarza niewielkie ścianki pomnikowe z płycinami na tablice inskrypcyjne. Nagrobki w kilku rodzajach: na mogiłach masowych typowe żeliwne krzyże rodzaju "austriackiego", "niemieckiego" i "rosyjskiego" nakładane na krzyż betonowy, na mogiłach pojedynczych krzyże żeliwne projektu Hansa Mayra z datą "1915" na ramionach oraz małe krzyże żeliwne rodzaju "austriackiego" i "rosyjskiego". Pomnik cmentarza stanowi wysoki na około 11 metrów ośmioboczny obelisk zwieńczony krzyżem, na którego podstawie znajdują się marmurowe tablice inskrypcyjne o treści która w tłumaczeniu brzmi:

WSPÓLNA NAM MYŚL I TĘSKNOTA, DO ŚMIERCI GNAŁO NAS ZWYCIĘSTWO, oraz:

JAK JUTRZENKA ZWIASTUJE RANNE SŁOŃCE, TAK W DNIU ZWYCIĘSTWA NAPRZECIW PŁYNĄŁ Z RAN NASZYCH PURPUROWY POTOK KRWI.

Pochowano tutaj łącznie 402 żołnierzy, w tym: 329 z armii austro -węgierskiej, 17 z niemieckiej i 48 z rosyjskiej. Pochowani należeli m.in. do : 4. Cesarskiego Pułku Strzelców Tyrolskich (59% Niemców, 38% Włochów), 14. batalionu strzelców polowych rekrutującego żołnierzy z okręgu wojskowego Przemyśl, 20. pułku piechoty honwedu rekrutującego żołnierzy w okolicach miejscowości Nagy Kanizsa na Węgrzech,  219. i 220.  pruskiego rezerwowego pułku piechoty oraz 25. Smoleńskiego pp. Obecnie cmentarz po remoncie jest w stanie dobrym - jesienią 2003 . remontowany był jeszcze pomnik - obelisk.


  MULTICACHE

 „Cmentarze nad Dunajcem”:

 

 

1. Jest to drugi cache w Biskupicach Radłowskich (pierwszy: Pomnik Poległych w 1939 r. - Biskupice Radłowskie założona przez marwaldor (OP0DCC). Ten multicache dotyczy opisanych wyżej cmentarzy wojskowych.

2. Ten cache składa się z 2 podkeszy.

Współrzędne w opisie wskazują przybliżone miejsce ukrycia pierwszego (CACHE I).

Aby dotrzeć do drugiego i ostatniego, konieczne jest znalezienie pierwszego.  Ostatni cache zawiera logbook, coś do wpisania się oraz "skarby" - fanty na wymianę – gdy go odnajdziesz, pogratuluj sobie oraz udokumentuj odkrycie.

Uwaga! Przy szukaniu drugiego, kieruj się opisem, podpowiedziami i zdjęciami umieszczonymi na stronie internetowej oraz koordynatami i wskazówkami zawartymi w poprzednim keszu. Zabierz ze sobą coś do pisania!

 

CACHE

LOKALIZACJA ZAWARTOŚĆ

WSKAZÓWKI

I (mikro)

Cmentarz wojskowy nr 257 w Biskupicach Radłowskich

Uwaga! Poszukiwać ostrożnie! Jest to szklana fiolka po leku wielkości mikro.

Zawiera współrzędne CACHE II oraz instrukcję i mapkę do jego znalezienia

Szukaj przy tablicy, w "wewnętrznym" narożu muru - od zewnątrz.

Zakopane

II (normalny)

Odległość od Cache I: ok. 220 m

Jest to sporej wielkości pudełko na żywność, a w nim: logbook, ołówek do wpisania się oraz kilka "skarbów"

Zakopany przy murze

 

Uwaga!

  • Bardzo proszę Cię, żebyś poszukiwał dyskretnie i był uważny podczas odkładania i zabezpieczania podkeszy.
  • Pomyśl o tych, którzy przyjdą szukać po Tobie – jeśli instrukcja w CACHE I zamoknie, odnalezienie ostatniego kesza będzie niemożliwe! Przed odłożeniem pojemnika sprawdź, czy instrukcja w środku jest dobrze zabezpieczona w woreczku strunowym. Jeśli posiadasz worek, wymień go na nowy.
  • Uszanuj charakter miejsc, w których poszukujesz keszy – sakralny, historyczny, przyrodniczy – bez względu na cel, w jakim do nich przybywasz.
  • Nie okradaj i nie zaśmiecaj moich skrzynek. Swoje śmieci zabierz ze sobą!
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
travelbug Geokrety

geokret  Speed 8(Czerwona Strzała) - Całkowity dystans: 80 km
geokret  Cadillac Thunderbird - Całkowity dystans: 80 km

Obrazki/zdjęcia
Cmentarz I
Cmentarz II
Fot. 1
Fot. 2
Dunajec
O! Cache I
Wpisy do logu: znaleziona 19x nieznaleziona 2x komentarz 0x Photo 1x Galeria Wszystkie wpisy