To jedno miejsce, a trzy instytucje kultury: teatr, design, historia – każda z własną historią, architekturą i atmosferą. Ta skrzynka to kultura w pigułce – przystanek, który łączy sztukę, pamięć i kreatywność.
O miejscu
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego – jedyny profesjonalny teatr lalek w regionie, założony w 1955 roku przez Stefana Karskiego, który nadał mu nazwę nawiązującą do jedynego wozu pancernego w Powstaniu Warszawskim. Początkowo działał jako objazdowy, bez własnej siedziby, co utrudniało działalność. W 1965 roku stał się instytucją państwową i otrzymał pierwsze pomieszczenia. Dopiero w 1992 roku teatr zdobył własną scenę przy ul. Dużej 9.
W 2015 roku SARP o. Kielce zorganizował konkurs na koncepcję przebudowy i adaptacji zabytkowych budynków Dworu Starosty i Starej Kuźni na potrzeby nowej siedziby teatru. I nagrodę otrzymała warszawska pracownia WXCA, która przygotowała zwycięski projekt.
Modernizacja zabytkowych obiektów rozpoczęła się we wrześniu 2021 roku. Nowa siedziba, która powstała w XVIII-wiecznych budynkach na Wzgórzu Zamkowym, oferuje blisko 2 tys. m² powierzchni użytkowej. W obiekcie znajdują się dwie sceny: duża, mieszcząca około 150 osób, oraz mała, przygotowana na 80 widzów. W budynku znalazły się również pracownia plastyczna i stolarnia, garderoby dla aktorów oraz sala konferencyjna z odsłoniętą częścią starej ściany i zachowanym zabytkowym stropem kolebkowym.
31 sierpnia 2024 roku, po 69 latach istnienia i ponad półwieczu rezydowania przy ul. Dużej 9, teatr przeniósł się do nowej siedziby przy ul. Zamkowej 1.
W 2011 roku władze Kielc utworzyły jednostkę budżetową „Wzgórze Zamkowe”, w skład której weszły: Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Instytut Designu. Adaptacja Wzgórza do nowych potrzeb powstała w oparciu o wyniki konkursu przeprowadzonego przez SARP o. Kielce, który został rozstrzygnięty w 2007 roku, a zwycięską pracę przygotowała Pracownia Projektowa Regina Kozakiewicz-Opałka.
Instytut Dizajnu w Kielcach – działa od 2011 roku, jako dynamiczna jednostka kultury. To centrum wzornictwa i edukacji, oferujące pracownie ceramiki, szkła, tekstyliów oraz wystawy designu artystycznego i użytkowego. Instytut organizuje warsztaty, rezydencje artystyczne oraz wydarzenia promujące innowacje w dizajnie i działania społeczne. W sali konferencyjnej organizowane są spotkania związane z nowymi technologiami i barcampy dla społeczności startupowej. Do dyspozycji mieszkańców jest także bogato wyposażona czytelnia. Dostępne są tu przede wszystkim pozycje dotyczące ceramiki, szkła, wzornictwa, architektury, grafiki projektowej oraz historii i teorii dizajnu. Prace instytutu były docenione nagrodą „Dobry Wzór” i reprezentowały Polskę na międzynarodowych biennale
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej (OMPiO) – Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej (OMPiO) działa od 2011, w zabytkowych murach dawnego więzienia kieleckiego i jest miejscem otwartym oraz przyjaznym dla odwiedzających. Nowoczesna, multimedialna wystawa przybliża historię Kielc i regionu od czasów powstania kościuszkowskiego aż po okres PRL. Przestrzeń ekspozycji zachęca do interakcji z historią — dzieci i dorośli mogą dotykać eksponatów, słuchać nagrań czy korzystać z przewodnika. OMPiO przypomina tragiczną historię miejsca i bohaterów regionu, prezentując ważne wydarzenia związane z walką o wolność Polski.
Zabytki i atrakcje w pobliżu
Lalki i scenografia w teatrze są warte uwagi – odwiedzają go też turyści i artyści.
Instytut Dizajnu organizuje warsztaty, wystawy, a nawet Noc Muzeów – jego industrialna przestrzeń robi wrażenie.
OMPiO to miejsce pamięci z ekspozycjami autorów takich jak Mirosław Nizio, który projektował wystawy związane z polskim patriotyzmem.
O keszu:
Skrzynka została przy Bramie Zamkowej, na kordach. Pamiętaj, aby zachować dyskrecję podczas poszukiwań, ponieważ miejsce jest często uczęszczane przez przechodniów i uczestników wydarzeń kulturalnych
Powodzenia w poszukiwaniach i miłego odkrywania tego wyjątkowego miejsca!