O miejscu
Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach powstało w 1979 roku jako Muzeum Zabawkarstwa i od lat gromadzi bogatą kolekcję zabawek – od zabytkowych lalek, przez modele, gry planszowe, aż po nowoczesne zabawki interaktywne.
Obecna siedziba muzeum mieści się w zabytkowym budynku przy Placu Wolności 2, wzniesionym w 1872 roku jako hala targowa i jatki. Gmach, utrzymany w stylu eklektycznym z klasycyzującymi detalami, wyróżnia się elegancką elewacją od strony placu, z monumentalną bramą i trójkątnymi tympanonami.
Przed II wojną światową mieściły się tu liczne sklepy i zakłady usługowe. Po wojnie budynek nadal służył działalności handlowej oraz instytucjom miejskim.
W 2003 roku podjęto decyzję o adaptacji obiektu na potrzeby muzeum. Projekt modernizacji przygotował architekt Paweł Pedrycz. Uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Zabawek i Zabawy odbyło się 1 czerwca 2006 roku.
Od tego czasu muzeum nie tylko prezentuje kolekcje, ale również organizuje warsztaty, wystawy czasowe i wydarzenia dla dzieci i dorosłych.
Co warto zobaczyć?
Naprzeciw wejścia do muzeum warto zwrócić uwagę na ciekawy detal architektoniczny – figurkę czarownicy, którą zainstalował zegarmistrz Bonifacy Komorowski. Element ten jest częścią kuranta zegara, który codziennie wygrywa melodię ludową „Da moja Łysico”.
Dokładnie w samo południe czarownica pojawia się w oknie wieżyczki – wychodzi, wykonuje obrót w lewo, zatrzymuje się, następnie kręci się w prawo i wraca do środka. Taniec w rytm melodii trwa około dwóch minut.
Wewnątrz, na powierzchni ponad 600 m², znajdują się dziesiątki wystaw, w tym m.in. „Misie w lesie”, „Świat modeli” czy „Bohaterowie filmów animowanych”, a także interaktywny kącik zabaw dla najmłodszych .
O keszu:
Skrzynka została ukryta na zewnętrznej elewacji, na kordach. Nie wymaga wchodzenia do środka. Pamiętaj, aby zachować dyskrecję podczas poszukiwań, ponieważ miejsce jest często uczęszczane przez przechodniów i uczestników wydarzeń kulturalnych
Powodzenia w poszukiwaniach i miłego odkrywania tego wyjątkowego miejsca!