O miejscu i historii
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach to jedna z najważniejszych instytucji kulturalnych regionu, której korzenie sięgają orkiestry wojskowej 4. Pułku Piechoty Legionów z 1920 roku oraz reaktywowanej w 1945 roku Orkiestry Ziemi Kieleckiej. To właśnie ta orkiestra 28 lipca 1945 roku zainaugurowała pierwszy sezon muzyczny, rozpoczynając nowy etap w historii życia artystycznego Kielc.
Przełomowym momentem w dziejach Filharmonii było ogłoszenie w maju 2006 roku konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej na projekt nowej siedziby. Wygrała go pracownia PIW-PAW Architekci z Gdańska, proponując nowoczesny obiekt o oryginalnej bryle. Budowę rozpoczęto późną jesienią 2009 roku w ramach inwestycji „Międzynarodowe Centrum Kultur”. Uroczyste otwarcie nowego gmachu Filharmonii Świętokrzyskiej odbyło się 19 stycznia 2012 roku.
Nowoczesna siedziba to zespół dwóch charakterystycznych brył – „czarna” mieści salę koncertową, a „biała” foyer, sale boczne i przestrzenie wielofunkcyjne. W budynku Filharmonii Świętokrzyskiej znajdują się: sala koncertowa mieszcząca 520 osób, sala kameralna z widownią na 198 miejsc, Sala im. Karola Anbilda – wydzielona przestrzeń w foyer przeznaczona dla 50 osób, dziedziniec koncertowy usytuowany wewnątrz obiektu z widownią na 150 miejsc, sala konferencyjna dla 30 uczestników, a także foyer Sali Koncertowej i foyer Sali Kameralnej wykorzystywane do celów wystawienniczych.
Co dzieje się dziś?
Pod batutą Jacka Rogali Filharmonia stała się centrum muzycznych innowacji – prezentuje koncerty symfoniczne, kameralne, projekcje oper z MET i Royal Opera House, wystawy, recitale, komercyjne wydarzenia rozrywkowe, konferencje i edukacyjne cykle dla młodszych odbiorców.
Orkiestra regularnie występuje za granicą, bierze udział w festiwalach takich jak Musica Polonica Nova czy Świętokrzyskie Dni Muzyki. W repertuarze znajdziemy premiery kompozycji polskich, nagrania CD/DVD oraz liczne przedsięwzięcia edukacyjne dla mieszkańców regionu.
O keszu:
Skrzynka została ukryta na zewnętrznej elewacji, na kordach. Nie wymaga wchodzenia do środka. Pamiętaj, aby zachować dyskrecję podczas poszukiwań, ponieważ miejsce jest często uczęszczane przez przechodniów i uczestników wydarzeń kulturalnych. Po podjęciu odejdź w zaciszne miejsce przed wpisem.
Powodzenia w poszukiwaniach i miłego odkrywania tego wyjątkowego miejsca!