Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
500-lecie Tarnowskich Gór - OPA1UL
120 metrowy mural
Owner: Vamos
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 227 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 06-06-2025
Date created: 06-06-2025
Date published: 06-06-2025
Last modification: 06-06-2025
4x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
27 visitors
3 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Popularne ostatnio murale powstają w wielu miejscach w całej Polsce. Kiedyś postanowiłem, że nie będę zakładał skrzynek w takich miejscach. Tutaj zrobię wyjątek, bo i wyjątkowe malowidło ścienne mamy przed sobą.

Wykonany wzdłuż tylnych ścian budynków obok niedawno utworzonego centrum przesiadkowego z wieloma miejscami parkingowymi. Podobno na chwilę utworzenia to najdłuższy mural ścienny.

Poniżej krótki rys historyczny i okoliczności powstania.

Mural z okazji 500-lecia Tarnowskich Gór odsłonięto w środę (9 kwietnia 2025) przy centrum przesiadkowym - poinformowała rzeczniczka magistratu. Zdemontowanie rusztowań pozwoliło mieszkańcom po raz pierwszy zobaczyć 120-metrowe malowidło w pełnej okazałości.

Malowidło o długości 120 metrów, przedstawiające najważniejsze wydarzenia w historii miasta, powstało z okazji jubileuszu 500-lecia Tarnowskich Gór, który przypada w 2026 roku. Jak zaznacza Urząd Miasta w Tarnowskich Górach, to największy mural na Górnym Śląsku, zarówno pod względem rozmiaru, jak i znaczenia symbolicznego.

Jak przekazała rzeczniczka magistratu Ewa Kulisz, autorką projektu jest Karolina Fabia, a mural inspirowany jest historią miasta i stanowi wizualną opowieść o jego najważniejszych momentach. Kompozycja rozpoczyna się od przedstawienia legendy o chłopie Rybce, który podczas orania natrafił na bryłę kruszcu. To sprawiło, że w tę okolicę zaczęli się zjeżdżać kopacze poszukujący ołowiu, srebra oraz cynku. Kolejne sceny ukazują nadanie Tarnowskim Górom przywileju górniczego i praw miejskich, rozwój hutnictwa, uruchomienie maszyny parowej oraz przemiany przestrzenne miasta.

Na muralu znajdują się charakterystyczne dla Tarnowskich Gór obiekty, m.in. Brama Gwarków i Dzwonnica Gwarków. Nie zabrakło również nawiązania do wpisu tarnogórskich podziemi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Projekt został wybrany do realizacji w ramach konkursu. O jego wynikach zdecydowali wspólnie mieszkańcy miasta oraz komisja konkursowa. "Konkurs na wykonanie projektu dla Tarnowskich Gór szczególnie przykuł moją uwagę, ze względu na zaskakująco bogate tło historyczne i działalność tego miasta" – wskazała autorka Karolina Fabia po ogłoszeniu wyników konkursu.

Członek komisji konkursowej Witold Zaręba podkreślił, że zwycięski projekt emanuje optymizmem dzięki kolorom oraz rytmicznemu budowaniu przestrzeni miasta. "Najbardziej istotną cechą zwycięskiego muralu jest jego zdolność do odkrywania miasta na nowo" – ocenił.

Ewa Kulisz poinformowała, że koszt wykonania muralu to 89 tys. zł. Ponadto w konkursie pula nagród dla autorów trzech najlepszych projektów wynosiła 40 tys. zł.

W 2026 r. Tarnowskie Góry będą świętowały swoje 500-lecie. Za datę powstania miasta przyjmuje się 1526 r., kiedy zostało ono objęte przywilejem wolności górniczej, zachęcającym gwarków do osiedlania się oraz pracy w górnictwie. Natomiast własny herb Tarnowskie Góry otrzymały w 1562 r.

Od XVI w. Tarnowskie Góry były ważnym ośrodkiem górnictwa srebra, ołowiu i cynku. Pod koniec XVIII w. w Kopalni Królewskiej Fryderyk (Konigliche Friedrichsgrube) uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową, co napędziło rewolucję przemysłową w regionie.

Kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach od 2017 r. znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

(źródło: (PAP) dzieje.pl, jms/ dki/)

Skrzynka ukryta jest pod muralem. Jeśli się straci albo zostanie zamurowana, to można odnowić. Można też jakimś kamieniem zakryć dodatkowo jakby wypadała. Proszę spojrzeć czy auta w pobliżu są puste i wyciągnąć.

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
IMG_20250606_130804
Log entries: Found 4x Not found 0x Note 0x All entries