Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kapliczka głowaczowska 6 - OP9Z9K
Jeszcze jedna kapliczka głowaczowska, z odrobiną genealogii.
Właściciel: Hania i Jaś
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 05-01-2025
Data utworzenia: 02-01-2025
Data opublikowania: 05-01-2025
Ostatnio zmodyfikowano: 05-01-2025
1x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
17 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Stoi sobie taka kapliczka na rozdrożu. Pochylona, obdrapana, z resztkami płotka... Kiedyś chyba musiała być niebieska, świadczą o tym przebłyski niebieskiej farby wyłażącej spod farby brunatnej na zdjęciu w Google Maps. Po etapie brunatnym kapliczkę przemalowano na miało i taka jest dziś, czyli na początku 2025 roku. Wygląda więc na to, że o kapliczce nie zapomniano, choć na pewno przydałby jej się większy remont, obejmujący jej nowe posadowienie... 

J i M Kapustowie, twórcy i z pewnością pierwsi opiekunowie kapliczki w 1938 roku poprosili Boga o błogosławieństwo - mówi o tym inskrypcja w centralnej części kapliczki. Fundatorowie kapliczki na pewno już od dawna nie żyją... Mamy nadzieję, że przeżyli życie szczęśliwie. Kim byli? Postanowiliśmy to sprawdzić.

W 1938 roku wieś Stawki, bo to w niej znajduje się kapliczka, należała do parafii w Głowaczowie. Zresztą należy do niej nadal. Szczęśliwie dokumenty metrykalne parafii w Głowaczowie dostępne są w internecie. Skorzystaliśmy z popularnych wśród genealogów stron www.geneteka.genealodzy.pl i https://www.szukajwarchiwach.gov.pl  i popatrzyliśmy na małżeństwa zawarte w Głowaczowie przed 1938 rokiem. Okazuje się, że w 1917 roku odbył się tam ślub 25-letniego Józefa Kapusty z  20-letnią Małgorzatą Jasiorowską. Co więcej, przed ślubem oboje mieszkali właśnie we wsi Stawki i tam też się urodzili - w latach 1891 i 1896. Bardzo prawdopodobne jest, że to właśnie oni byli fundatorami kapliczki! W skrzyneczce znajdziecie kopię wspomnianego aktu ich ślubu. 

Celem naszego kesza jest upamiętnienie Józefa i Małgorzaty Kapustów oraz zainteresowanie Was genealogią. Dotarcie do informacji o możliwych fundatorach kapliczki, którzy ślub wzięli ponad sto lat temu, zajęło nam dosłownie kilka chwil. Z aktu małżeństwa dowiedzieliśmy się, że Józef był synem Franciszka Kapusty i Marianny z domu Śpiewakowskiej, a Małgorzata była córką Wincentego i Marianny o panieńskim nazwisku Drapała. Ponadto widzimy, że małżonkowie nie potrafili pisać, że nie zawarli intercyzy oraz że rodzice panny młodej wyrazili zgodę na ślub. Dziś wiedza o osobach urodzonych ponad sto lat temu jest szeroko dostępna w sieci. Jeśli lubicie poszukiwać skrzynek i z satysfakcją je otwierać, również odkrywanie własnych korzeni powinno sprawić Wam frajdę!  Gorąco zachęcamy Was do tego gorąco i koniecznie pochwalcie się osiągnięciami!

...

Kesz to około litrowe plastikowe pudełko z klipsami płytko zakopane z prawej strony kapliczki, tuż obok prawego przedniego słupka jej ogrodzenia. Łopatka nie powinna być konieczna, powinno udać się i bez niej. Na spoilerowym zdjęciu widać dokładnie, w którym miejscu zasypaliśmy pudełko ziemią. Zadbajcie proszę o ochronę zawartości. W razie potrzeby zastosujcie rezerwową torebkę strunową. 

...

I jeszcze dla chętnych genealogiczna zagadka. Odpowiedź zkrywają dostepne w sieci księgi metrykalne głowaczowskiej parafii. Spróbujcie ustalić ,jak mieli na imiona dziadkowie Józefa Kapusty od strony jego taty. Trzeba nieco pokomobinować, ale nie jest to szczególnie trudne zadanie :)  Odpowiedź prosimy podać we wpisie do logu. 

...

Jeżeli jesteś z okolicy i wiesz cokolwiek o fundatorach kapliczki albo coś więcej o jej historii, podziel się koniecznie z nami tą wiedzą! 

Pozdrawiamy

Hania i Jaś z rodzicami

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Obrazki/zdjęcia
Kaplikczka ufundowana przez J i M. Kapustów
Inskrypcja na kapliczce
O dokładnie tu, gdzie nie nie ma śniegu...
Wpisy do logu: znaleziona 1x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy