Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cerkwiska i Cmentarze - Balnica: cerkwisko i cmentarz - OP9YRU
Cerkwisko i cmentarz w nieistniejącej wsi Balnica.
Właściciel: Dimoria
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 296 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:45 h    Długość trasy: 3.00 km
Data ukrycia: 01-12-2024
Data utworzenia: 01-12-2024
Data opublikowania: 03-12-2024
Ostatnio zmodyfikowano: 03-12-2024
1x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
19 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Cerkiew w Balnicy Cerkiew w Balnicy w roku 1934,foto: Franciszek Strzałko

We wsi istniała cerkiew filialna parafii greckokatolickiej w Maniowie, pw. św. Michała Archanioła. Zbudowana i konsekrowana w roku 1856 była obiektem drewniano-murowanym.

Jak podaje S. Kryciński, cerkiew miała ciekawą konstrukcję:prostokątna nawa (7,5 x 6m) i niemal kwadratowe prezbiterium (4,5 x 4m) miało drewnianą konstrukcję zrębową przykrytą kalenicowym dachem zwieńczonym baniastym hełmem. Do zachodniej ściany nawy przytykało kwadratowe murowane pomieszczenie kruchty lub babińca (3,8 x 3,8m). Nad tym pomieszczeniem wznosiła się drewniana wieża, wyższa od dachu nad nawą i zwieńczona hełmem. Dach rozebrano w roku 1944.

Szersze informacje znajdziemy w bardzo ciekawym cyklu "W dorzeczu Osławy", autorstwa Wojciecha Wesołkina, który w kolejnych nr rocznika "Bieszczad" opisuje wsie doliny Osławy.

Jak podaje autor, pierwszą wzmiankę o cerkwi w Balnicy znajdujemy w schematyzmie z 1830 roku - nie podaje on jednak roku budowy ani wezwania. Dopiero w kolejnych schematyzmach dowiadujemy się o istnieniu cerkwi z 1856r. Msze odprawiali księża dojeżdżający z Maniowa a diakiem był m.in. Mykoła Sułyk. W Balnicy urodził się hierarcha kościoła greckokatolickiego - Stefan Sułyk, który w 1980 roku został mianowany przez Jana Pawła II arcybiskupem i metropolitą greckokatolickiej archieparchii Filadelfia.

Cerkiew w Balnicy Miejsce po cerkwi, jeden z krzyży,foto: P. Szechyński

Obok cerkwi stała kamienna dzwonnica - brama z trzema dzwonami. Jeden z tych dzwonów, zakupiony w odlewni braci Felczyńskich w Przemyślu został zakopany w boisku jednej z chat. Wykopano go dopiero w roku 2006 i trafił do sanockiego skansenu.

Po wysiedleniach cerkiew rozbierano etapami. Elementy drewniane posłużyły do budowy stajni w Woli Michowej. Murowane przetrwały dłużej, ale dziś zachowała się tylko kamienna podmurówka i dwa krzyże wieńczące świątynię. Wiele z elementów wyposażenia trafiło prawdopodobnie do cerkwi w Telepovcach (obecne Osadne). Znajduje się tam m.in. żyrandol z cerkwi w Balnicy. W balnickiej cerkwi znajdowała się również dużych rozmiarów Ewangelia, zdobiona srebrem i szlachetnymi kamieniami. W trakcie wysiedleń 1947 przewieziona na Pomorze przez Hryhorija Steca, prowizora cerkiewnego. Do roku 1982 znajdowała się w prawosławnej a następnie greckokatolickiej cerkwi w Trzebiatowie, kiedy to została skradziona.

Cmentarz cerkiewny przed wojną był otoczony kamiennym murkiem. Jego fragmenty są widoczne do dziś. Istniała tu również kostnica, która stała ok. 20 metrów na południe od dzwonnicy.

Na cmentarzu chowano także żołnierzy poległych w I wojnie światowej. Obecnie dojście do cmentarza jest oznakowane (znajduje się blisko drogi, lecz latem może być z niej niewidoczny). Potomkowie balniczan uporządkowali nagrobki oraz wmurowali tablicę w miejscu po cerkwi. Widoczne są również dwa groby miejscowych leśników: Feliksa Pałasiewicza i Piotra Stachury. Cmentarz porastają łany barwinka pospolitego - rośliny rozpowszechnionej na cmentarzach a dziś będącej pod ochroną.

Źródló:https://www.twojebieszczady.net/st_cerkwie/cmentarz_balnica.php

 

KESZ:

 

Kesz oznaczam jako skrzynkę nietypową, ponieważ na cmentarzu są problemy z działaniem GPS. Kordy są podane w przybliżeniu, z mapy. Jeżeli komuś uda się ustalić dokładne w miarę kordy skrzynki, proszę o wpis w komentarzu do skrzynki. Dzięki!

Skrzynka to PETka ukryta w lipie - wielopniu po przeciwnej do wejścia stronie cmentarza przy murze cmentarnym. Patrz spojlery.

Samochód trzeba zostawić 3 km wcześniej na parkingu za torami kolejki. Droga na Balnicę to droga należąca do Lasów Państwowych.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Parking znajduje się za torami kolejki po prawej stronie. Kordy dotyczą środka placyku parkingowego. Za szlabanem rozpoczyna się droga zakładowa Lasów Państwowych. Gdy się na nią wjedzie to można dostać mandat.
Kesz znajduje się 3 km od parkingu po lewej stronie drogi.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tablica informacyjna na cerkwisku w Balnicy
widok na cerkwisko z góry cmentarza
Balnica cmentarz
Tu mieszka kesz
Wielopień lipy
wielopień lipy ujeęcie bardziej od lewej