Kościół pw. św. Wojciecha został wybudowany w stylu neogotyckim w 1860 r., na ziemi dawniej należącej do bogatej mrągowskiej dowy, Justyny Timnik, która po śmierci przekazała swoje dobra gminie katolickiej. Do niej również należał budynek przy ul. Królewieckiej, w którym mieściła się dawna plebania, dziś jest tu kancelaria parafialna i biblioteka.
Witraże kościoła św. Wojciecha w Mrągowie
W 1894 r. zakład witrażowy Heinricha Oidtmanna z Linnich zrealizował oszklenie prezbiterium nowo zbudowanego katolickiego kościoła św. Wojciecha w Mrągowie.
Na zespół witraży składa się trójdzielne okno środkowe w ścianie wschodniej prezbiterium oraz dwa dwudzielne okna w ścianach bocznych. Kompozycje witrażowe są zróżnicowane. W trójdzielnym oknie środkowym umieszczono bogatą figuralną kompozycję z przedstawieniem sceny męczeństwa św. Wojciecha, ujętą w rozbudowane architektoniczne obramienie. W bocznych, dwudzielnych oknach prezbiterium znalazło się barwne (w odcieniach brązu i błękitu) dywanowe przeszklenie stanowiące wyraźny dysonans w porównaniu z pięknym, utrzymanym w ugrowo-brązowo czerwonej kolorystyce witrażem centralnym.
Informacje zaczerpnięte ze strony IT
Skrzynki należy szukać po prawej stronie (patrząc na główne wejście do kościoła placami do ulicy).
Kiedy ją ostatnio widziałam, zauważyłam, że podgląda jak się modlić i marzy o talencie plastycznym.
Nie zapomnij wziąć czegoś do pisania!
Nie zdobywaj kesza na siłę!
Kluczyk
- Całkowity dystans: 593 km