OC logo
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Multicache
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kanał Bydgoski - OP0405
Właściciel: Leszek
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 49 m n.p.m.
location Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
type Typ skrzynki: Multicache
size Wielkość: Normalna
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 05-06-2007
creation-date Data utworzenia: 05-06-2007
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 18-09-2012
znaleziona 22x znaleziona
nieznaleziona 5x nieznaleziona
komentarz 2 komentarze
watchers 4 obserwatorów
visits 0 odwiedzających
votes 17 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
description Opis PL

Większość autochtonów pewnie zna te okolice. Za młodu jak byłem jeszcze małym szczylkiem zimą jeździło się tutaj na łyżwach, urywało ze szkoły, żeby pobawić się z kolegami. Chłopiec ze mnie już żaden, ale w imię powiedzenia, że mężczyźni to wieczne dzieci zabrałem więc łopatkę i pozakopywałem trochę skarbów:)Obecnie Kanał Bydgoski zmienił się nie do poznania, ładne alejki, wyremontowane śluzy, latarnie - zrobił się z tego miejsca kawał fajnego parku.

Cytując za Wikipedią parę słów o kanale:

Sztuczna droga wodna łącząca Wisłę i Odrę poprzez ich dopływy: Brdę od strony Wisły, a Noteć wpadającą do Warty od strony Odry. Całkowita długość 24,7 km, w tym 6 śluz. Są to kolejno: śluza Czersko Polskie, śluza Miejska, śluza Okole, śluza Czyżkówko, śluza Prądy i śluza Osowa Góra, za którą kanał osiąga najwyższy poziom. Śluzy zostały wybudowane na początku XX w. i mają komory o długości 57,4 m i szerokości 9,6 m. Wyjątkiem jest śluza nr 1 Czersko Polskie uruchomiona w końcu XX ma komorę długości 115 i szerokości 12 m. Zastąpiła starą śluzę nr 1 Brdyujście – obecnie nieczynną. Może przyjmować jednostki do 400 ton nośności.

Plany budowy kanału istniały jeszcze w Rzeczypospolitej, jednak sam kanał powstał w latach 1772-1775, tuż po I rozbiorze z inicjatywy króla pruskiego Fryderyka II. Prace prowadzono w bardzo szybkim tempie kosztem strat wśród robotników sprowadzonych z landów niemieckich (bagniste tereny, wilgotny klimat).

Linki:
Muzeum Kanału Bydgoskiego

Stowarzyszenie "Kanał Bydgoski
Kanał Bydgoski

Skarb
Szukaj drzewa rozwidlonego nisko przy pniu. Jedna z gałęzi jest ucięta. W pustym rdzeniu pnia pogmeraj troszkę a znajdziesz dalsze instrukcje :)))
Uważaj na małego rudego strażnika skarbu, który jest wścibski straszliwie. Cały czas przyglądał się co robię. Mam nadzieję, że nie wykopał pojemniczka...
W pudełku coś dla numizmatyka, bibliofila, wędrowca, gracza i  reszty:) Czeka tam również GeoLutinka Klamerka z depresją
Poszukiwania zajmą nie więcej niż dłuższy poobiedni spacer.

travelbug Geokrety

geokret  Alessandro Del Piero - Całkowity dystans: 709 km

Wpisy do logu: znaleziona 22x nieznaleziona 5x komentarz 2x Photo 2x Galeria Wszystkie wpisy