Data: 02-01-2025 09:53, dodane przez Lumen:Skrzynka założona zgodnie z regulaminem Loterii Urodzinowej (https://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?t=9361), ID zgłoszenia: 14458
Mimo, że Park Szczytnicki jest obiektem stworzonym całkowicie przez człowieka, to jednak można tu zauważyć liczne fragmenty nawiązujące swoim składem do siedlisk leśnych. Dotyczy to zwłaszcza obszarów w najstarszych fragmentach mających na celu imitować las. We fragmentach północnych i wschodnich występują nasadzenia z dominacją buka, które miejscami wyglądają jak typowa kwaśna buczyna z licznymi kępami paproci, traw i kęp pojedynczych roślin (czosnaczek, przetacznik, glistnik jaskółcze ziele).
W części południowej i środkowej natomiast występują mieszane drzewostany lipowo-grabowo-dębowe nawiązujące do grądu środkowoeuropejskiego.
Na obrzeżach występują wąskie pasy lasków dębowych, które dzięki dobremu dostępowi do światła wytworzyły środowisko nawiązujące do ciepłolubnej dąbrowy, gdzie runo leśne zdominowane jest przez trawy i gatunki typowe dla lasków dębowych (dzwonki, traganek szerokolistny, dąbrówki, wyka, miodunka).
Generalnie w wielu fragmentach parku o naturalistycznym charakterze można spotkać liczne geofity typowe dla żyznych lasów liściastych jak bluszczyk kurdybanek, czosnaczek pospolity, dąbrówka rozłogowa, fiołek leśny, fiołek wonny, groszek wiosenny, gwiazdnica gajowa, kokoryczka wonna, piżmaczek wiosenny, perłówka zwisła, miodunka ćma, nerecznica krótkoostna, nerecznica samicza, tojeść rozesłana, trędownik bulwiasty, ziarnopłon wiosenny i złoć żółta. W warstwie podszytu pospolicie występuje także trzmielina pospolita, głóg jedno- i dwuszyjkowy, leszczyna pospolita i kalina koralowa. Oczywiście często towarzyszą im gatunki obce pochodzące z wielu nasadzeń. Wszak nawet w najdzikszym miejscu, wciąż jest to formalnie park miejski.
Na obszarze wykazano występowanie kilku gatunków rzadkich lub chronionych, należą do nich:
Grzyby: Park Szczytnicki należy do największego zagłębia pod względem rzadkich lub chronionych gatunków grzybów i prawdopodobnie stanowi jedno z najważniejszych zagłębi rzadkiej mykoflory w skali województwa. Wszystko to zawdzięcza umiejscowieniu w środku miasta a więc na tzw. wyspie ciepła, umożliwiając dogodną egzystencję gatunkom ciepłolubnym. Do tego dochodzi liczny starodrzew złożony z wielu rodzimych gatunków tworzących pół-naturalne siedliska leśne nawiązujące do grądu, buczyny i ciepłolubnej dąbrowy.
Pomniki Przyrody: Mimo przeogromnego bogactwa w dorodne i wiekowe drzewa, w Parku Szczytnickim jest bardzo niewiele pomników przyrody zgrupowanych głównie w północnej części kompleksu. Niemal wszystkie pomniki zlokalizowane są w Parku Książęcym oraz po jednym drzewie w Parku Angielskim i Ogrodzie Romantycznym. Drzewami objętymi ochroną są:
Tutaj można doczytać więcej: www.przyrodniczo.pl/wroclaw/park-szczytnicki-we-wroclawiu
O keszu: W okolicy kordów znajduje się pewna stołówka, aby zalogować znalezienie cache'a należy odnaleźć ową stołówkę i zamieścić w logu fotkę zawierającą widok na stołówkę i swój login ułożony z owoców Parku Szczytnickiego (szyszki, żołędzie, kasztany, liście, gałązki itp.). Przykład w spoilerku :-)
(takich stołówek w parku jest kilka, można alternatywnie wykorzystać inną)