Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 88 m n.p.m.
Województwo:
Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki:
Tradycyjna
Wielkość:
Normalna
Status:
Gotowa do szukania
Czas:
1:00 h
Długość trasy:
1.00 km
Data ukrycia: 05-06-2010
Data utworzenia: 05-06-2010
Data opublikowania: 05-06-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 27-04-2012
3x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
5 obserwatorów
28 odwiedzających
2 x oceniona
Oceniona jako:
b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
JEZIORO BIAŁOKOSZ
Położone jest w Sierakowskim Parku Krajobrazowym, na terenie gminy Chrzypsko Wielkie, ok. 6 km na północ od miasta Pniewy. Do jeziora dojeżdżamy z drogi krajowej nr 92 najpierw do centrum Pniew, potem kierujemy się drogą , kierunek Chrzypsko, Wronki. Po ok. 6 km dojeżdżamy do wsi Białokosz Białokosz jest charakterystycznym przykładem jeziora polodowcowego położonego wzdłuż stromych wzgórz morenowych. Przy brzegu wschodnim niższym, bezleśnym, znajduje się wieś Białokosz, a w niej gospodarstwo rolne i odrestaurowany pałac, gdzie można przenocować. Brzeg zachodni jest wysoki i stromy z pięknym lasem mieszanym, linią brzegową urozmaiconą, gdzie w wodę wrzynają się dwa piękne półwyspy. Jezioro posiada kilka drobnych dopływów w południowej części i dopływ z jez. lubocześnickiego. W północnej części jeziora odpływ do jez. Chrzypsko Wielkie zwany strumieniem białokoskim. Różnica poziomów wynosząca 38 m powoduje, że ma on charakter górskiego potoku.
Dostępne gatunki ryb: sielawa, węgorz, szczupak, okoń, lin, leszcz, krąp, płoć, wzdręga, ukleja, kiełb, ciernik.
Warunki do wędkowania: Zbiornik odznacza się dużymi walorami wędkarskimi: dostępne brzegi, czysta woda, urozmaicone dno, z podwodnymi górkami i stokami. Do najatrakcyjniejszych okazów w jez. Białokosz należą duże osobniki węgorza, leszcza i szczupaka. Od kilku lat jezioro stało się celem wędkarskich polowań na okonie. Do legendy przeszły ich rozmiary. Wędkarzom, którzy nastawiają się na nie, udaje się złowić ponad kilogramowe sztuki, na żywca, bądź błystkę. Ale największe okazy i ilości łowione są spod lodu.
Opis zaczerpnięty ze strony gospodarstwa rybackiego LUTOM Można tam również znaleźć informacje na temat innych jezior w okolicy oraz pozwoleń wędkarskich.
Skrzynka schowana na małej wysepce. Z plaży za pałacem jest około 600m, tak więc opcja wpław jedynie dla dobrych pływaków. W recepcji pałacu można pożyczyć łódkę. Prawdopodnie istnieje możliwość obejścia jeziora, wtedy od drugiej strony mamy do przepłynięcia około 100m. Na wysypce znalezliśmy dwa gniazda z jajami - najprawdopodniej czapli. Kesz zakopany przy samym drzewie, płytko między korzeniami. W skrzynce mały wędkarski ftf w postaci zestawu przynęt (rippery).
Zapraszamy :)