W pobliżu miejscowości Bzovík na południu środkowej Słowacji znajduje się kolejny z niemych świadków słowackiej historii – potężna przeciwturecka twierdza Bzovík.
Powstała ona w wyniku przebudowy opactwa cystersów, założonego około 1130 roku. Kilka lat później powstała kapituła przemonstratów, która stała się największą posiadłością feudalną w regionie Hont. W XV wieku była kilkakrotnie zniszczona.
W 1530 roku kapitułę opanował Zygmund Balassa, który wypędził zakonników, a w latach 1530 - 1546 pierwotny romański klasztor przebudował na gotycko-renesansowy gród z potężną zewnętrzną fortyfikacją, wzmocnioną czwórką narożnych baszt i rowem wodnym. Twierdza była uszkodzona pod koniec drugiej wojny światowej, a dopiero w ostatnich latach była częściowo odrestaurowana.
Oprócz fortyfikacji i baszt przetrwały u jej podnóża ruiny dawnego klasztoru i część pierwotnie romańskiego kościoła.
Dostęp: samochodem aż do grodu, pieszo z miejscowośći Bzovík (bezpośrednio za wsią)
miałem dylemat czy twierdza w obecnej formie - chodzi mi o sposób jej ,, odbudowy '' poprzez lanie betonu ( konserwator chyba miał wolne ) pasuje do ścieżki SZLAKIEM SŁOWACKICH WAROWNII , pozostawiam to waszej ocenie , póki co jest po za ścieżkowy