Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
CH-5 Cerkwisko Huczwice - OP9X71
Pozostałości po wsi Huczwice
Właściciel: Chochlik.
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 293 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-08-2024
Data utworzenia: 13-08-2024
Data opublikowania: 13-08-2024
Ostatnio zmodyfikowano: 30-12-2024
1x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
16 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Huczwice - nieistniejąca obecnie wieś, lokowana w dobrach Balów z Hoczwi na prawie wołoskim przed rokiem 1552 (wówczas Oczfficza), kiedy to po raz pierwszy pojawiły się wzmianki o niej. Odnotowano wówczas 10 gospodarstw kmiecych oraz młyn. W roku 1921 na Huczwice składało się 28 domów, w których zamieszkiwało 156 osób.

W Huczwicach istniała filialna cerkiew greckokatolicka pw. Zwiastowania NMP. Była to świątynia drewniana, zbudowana w roku 1850. Remontowana i konsekrowana w 1895r. Cerkiew, podobnie jak cała zabudowa wsi uległa zniszczeniu podczas i po II wojnie światowej. Zachowały się resztki podmurówki oraz fragmenty krzyży wieńczących świątynię. Cmentarz cerkiewny nie zachował się, wszystkie nagrobki uległy zniszczeniu. Liczba wiernych w roku 1890 wynosiła 195 osób, w 1918 - 186 i w roku 1938 - 202 osoby.

Kesz założony spontanicznie w drodze na Chryszczatą. Cerkwisko nie jest jakoś specjalnie malownicze. Widziałem dużo ciekawsze. Ale sprawia wrażenie bardzo zapomnianego. Pomyślałem, że warto je okeszować. Może ktoś tu kiedyś trafi, usiądzie na chwilę na ławeczce i pomyśli o ludziach którzy tu kiedyś żyli.

 

www.twojebieszczady.net

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Huczwice 1944
Huczwice 2016
Krzyże cerkiewne
tutaj
Wpisy do logu: znaleziona 1x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy