Javascript jest wyłączona przez Twoją przeglądarkę lub używasz starej przeglądarki (IE6, IE7, IE8), która nie jest już obsługiwana. Strona nie będzie działać prawidłowo, lub jej funkcje zostaną znacząco ograniczone (nie będziesz mieć dostępu do większości funkcjonalności). Zalecamy skorzystanie z najnowszych przeglądarek. (FireFox, Chrome, Opera)
Pomniki poświęcone poległym w I wojnie światowej były stawiane na terenie cmentarzy, bądź w wyeksponowanych miejscach we wsi, z której pochodzili polegli. W zależności od możliwości finansowych fundatorów, którymi byli najczęściej sami mieszkańcy miały one różne formy. Najczęściej były to proste głazy narzutowe z tablicą inskrypcyjną, czasem nawet bez listy poległych.
Wiele z nich nadal stoi na swoich pierwotnych miejscach, ale często pełnią funkcję postumentów dla nowych bohaterów. Duża liczba pierwszowojennych upamiętnień to obecnie cokoły kapliczek. Z reguły pierwotne tablice zostały usunięte, a napisy umieszczane wprost na ścianach starte lub zamalowane. Często o pierwotnym przeznaczeniu pomników zaświadczają tylko elementy dekoracji – girlandy bądź wieńce dębowe i laurowe, krzyże mające kształt niemieckiego odznaczenia wojennego – Krzyża Żelaznego.
W ostatnich latach polscy mieszkańcy różnych miejscowości w naszym województwie przywracają pomnikom poległych w I wojnie światowej ich miejsce w krajobrazie swoich małych ojczyzn. Czasem polega to na odnowieniu, czasem ponownym ustawieniu pomnika. Bywa też, że są odkopywane i ustawiane w starych lub nowych miejscach.