Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPath
Naam GeoPath
Soort GeoPath Wat is dit?HelpUitlegDe soort van de GeoPath. Vorm op kaart: Bijvoorbeeld interessante plaatsen die een bepaalde vorm op een kaart hebben. Verkennen: Bijvoorbeeld om bepaalde plaatsen in je woonplaats te laten zien. Natuur: Mooie plaatsen die met natuur te maken hebben. Thema: Bijvoorbeeld een thema over een bepaald onderwerp.
% nodig om deze GeoPath te voltooien
Wat is dit?HelpUitlegNa het vinden van een bepaalde percentage zal de het mogelijk zijn om deze GeoPath als voltooid te kunnen loggen.
Beschrijving van GeoPath

Sla nieuwe GeoPath op
Waypoint cache naam Voeg toe aan GeoPath  
(Geen caches aanwezig)
GeoPath
Aantal weergegeven GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Meer opties
Naam Soort {statusOrPoints} Publicatie datum Aantal caches Voltooid


Ustka na fali

Eigenschappen GeoPath
Hoofdeigenaar (?)HelpHoofdeigenaarHoofdeigenaar is de persoon die de GeoPath geregistreerd heeft. kociewie
Status
Voltooid 73 keer
Score 75.5 punten
Aantal caches 10 (0 / 0 / 0)
% nodig om deze GeoPath te voltooien 80% ( Caches)
Soort GeoPath Verkennen
Publicatie datum 05-07-2018
Eigenaar kociewie, Ustka na fali
Beschrijving GeoPath

 

Ustka - nadmorski kurort pełen słońca, tętniący życiem, idealne miejsce na wypoczynek i dobrą zabawę. Miasteczko to ma swoje drugie oblicze - historię, która przemawia do nas przez ludzi, którzy tu niegdyś mieszkali i tworzyli to miasto oraz budynki.

 


 

Dawną osadę rybacką stanowi (częściowo zachowany) kompleks szachulcowych i murowanych budynków, usytuowanych wzdłuż ul. Kosynierów, Beniowskiego i Sprzymierzeńców.

Jej lokalizacja wynikała z portowego i nadmorskiego charakteru. Wydmy chroniły ją od porywistych wiatrów północnych, od zachodu u ujścia Słupi powstał port, zakłady szkutnicze i spichlerze, a od wschodu, na nieco żyźniejszych glebach, mieszkańcy dawnej Ustki mieli ogrody i pastwiska.

Pozostałością dawnej zabudowy jest układ owalnicowy, w który wpisują się dzisiejsze ulice Marynarki Polskiej i Kosynierów, łączące się łukiem przy owalnym placu – obecnie Parku Jana Pawła II. W tym miejscu, w centralnym punkcie ówczesnego placu stał kościółek pw. św. św. Mikołaja i Jana Chrzciciela z 1356 roku. Został on rozebrany w 1885 roku, a krzyż i dwa barokowe obrazy przeniesiono do nowo wybudowanego na wydmie za osadą kościoła (obecnie Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela). Od północnej i zachodniej strony placyk otaczają niewielkie domy o zabudowie szachulcowej. Nieoficjalnie miejsce to nazywane jest "zaułkiem kapitańskim". Wzdłuż prawego brzegu rzeki ciągnęła się niegdyś ulica Portowa, którą dowożono do portu towary drogą kolejową.


Charakter zabudowy zaczął się zmieniać w XIX w. wraz z rozwojem turystyki. Napływ turystów i zmieniające się wymagania kwaterunkowe wymusiły rozbudowę – w miejscu skromnych i ciasnych chat rybackich zaczęły powstawać wpierw murowane domy mieszczańskie, później zaś małomiasteczkowe kamienice. Najszybciej i prawie w całości zmieniła się zabudowa wzdłuż głównej ulicy – Marynarki Polskiej. Zmiany nie oszczędziły także wspomnianych już ulic Kosynierów, Beniowskiego i Sprzymierzeńców. Przebudowa Ustki z szachulcowej na murowaną trwała do lat 30. XX wieku.

 


 

Zapraszamy Was na spacer po Starej Osadzie Rybackiej. Skrzynki znajdują się w bliskiej odległości od obiektów, o których piszemy w opisach poszczególnych keszy. Miłego zwiedzania!

 

(opis i zdjęcia pochodzą z serwisu ustka.travel)

 

Caches in GeoPath Ustka na fali

Voeg volgende caches toe in GPX:


niet actief
negeren
gemaakte
gevolgde
gevonden
aantal logs in het GPX bestand*: 5

*) - voor elke cache. Alleen beschikbaar voor GPX formaat. OK
Informatie:
Toon statistieken Ustka na fali
Voortgang van deze GeoPath


0% (je hebt 0 van 10 uit deze GeoPath gevonden)

Toon meer statistieken

Opmerkingen en/of loggen

Schrijf opmerking of log