Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


SYCYLIA: mania mania

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie A walon
Widoczność
Zdobyta 0 razy
Punktacja 134.06 punktów
Liczba skrzynek 15 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 85% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Krajoznawcza
Data publikacji 29-06-2018
Założyciele A walon
Opis GeoŚcieżki

SYCYLIA: mania, mania

Największa wyspa na Morzu Śródziemnym; położona na południe od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Razem z wyspami: Wyspy Liparyjskie, Egady, Wyspy Pelagijskie i Pantelleria tworzy od 1946 roku region autonomiczny we Włoszech.

Najwyższy czynny wulkan Europy - Etna, 3323 m n.p.m., aktywny od 550 tys. lat. A ponadto: wulkan (i wyspa) Stromboli, z którego ciągle unosi się strużka dymu, wulkan (i wyspa) Vulcano z basenem błota siarkowego oraz Baja Negra, plaża z czarnym piaskiem wulkanicznym.

Jeden z biedniejszych regionów Włoch; w czasach antycznych, pod rządami Rzymian, Sycylia była spichlerzem Rzymu (starożytna Trinacria); od wejścia w skład Włoch (plebiscyt w 1861 r.), w ramach państwa włoskiego Sycylia pozostaje prowincjonalnym i zaniedbanym przez władze centralne regionem.

Tu narodziła się mafia (wł. La Cosa Nostra „Nasza Sprawa”); stąd w XIX w. rozszerzyła swe wpływy na całe Włochy, aż do najwyższych struktur politycznych i finansowych, a w wyniku emigracji zarobkowej w XX w. rozwinęła również silną działalność w Stanach Zjednoczonych. A powstała jako ruch oporu skierowany przeciw hiszpańskim władzom okupacyjnym (a może francuskim).

Co stanowi dziś o bogactwie Sycylii, co może przyciągnąć turystów? Walory krajobrazowe, przyroda, zabytki, klimat, mieszanka kulturowa? Wszystko po trochę, ale za najważniejsze uznałbym:

  • samych Sycylijczyków, szczególnie tych z małych, prowincjonalnych miasteczek, otwartych na obcych, uczynnych, pogodnych i nigdy nie wścibskich - takich mania, mania, co wpadają na rondo, by za chwilę zatrzymać się i przepuścić tych, co na rondo chcą wjechać; co skręcając w lewo na główną kompletnie blokują pas w prawo. I mało kto trąbi, awanturuje się, czy krzyczy, chyba że sprzedawczyni z baru na dworcu kolejowym w Cefalu, która przez cały bar wrzeszczy do kasjerki po drugiej stronie baru, ile klient ma zapłacić - tak sobie pracę zorganizowały - mania, mania; gdyby jeszcze można było się z nimi porozumiewać - bo ten jedyny obcy język, jaki chyba powszechnie znają, to... włoski; tak, tak, bo oni są Sycylijczykami
  • niepowtarzalną kuchnięcuccina siciliana; opiera się o lokalne artykuły spożywce, sezonowe owoce i warzywa, owoce morza - powszechne, mięso - rzadziej; dużo na słodko (pozostałość po Arabach) niewiele na ostro czy pikantnie, bez wyszukanych ziół; co miasteczko - inne potrawy, co dolina - inne sery, co restauracja - inne makarony; a te pięknie brzmiące nazwy potraw to najczęściej zawierają poprostu nazwy składników i sposób przyrządzania - taki przysłowiowy polski schabowy to na Sycylii by występował w kilkunastu wersjach kulinarnych, pod kilkunastoma nazwami

MANIA, MANIA (włoski odpowiednik zapisany ze słuchu to: mandżia, mandżia)
Nie znajdziesz o tym wiele, a może nic, w przewodnikach, czy internetowych blogach dot. Sycylii. To coś to może jest odpowiednik greckiego „siga-siga”, bardzo popularnego w Grecji zwrotu, który często pojawia się w rozmowach dnia codziennego, a przetłumaczyć można je jako „powoli”, „spokojnie”, „nie spiesz się”. Dla Greków jednak to nie tylko wezwanie do porzucenia pośpiechu (choć często nie porzucają), ale i cała życiowa filozofia, na której zbudowana jest grecka mentalność. 
Spokojnie, bez nerwów... . To, jak dla mnie, sycylijskie dostosowywanie się do takich warunków i możliwości, jakie są. Stąd parkowanie np. na rondzie, na drugiego - bo nie ma gdzie, bo widocznie się musi, a inni kierowcy ze spokojem się dopasowują. A może się mylę. Właśnie przejechałem w Polsce skrzyżowanie po sycylijsku - na czerwonym, bo wszyscy stali i czekali, i nic się nie działo.

==================

Kesze powstawały zawsze spontanicznie i patenty na ukrycie nie rzucają na kolana; może samo dotarcie do Gole di Tiberio albo miejsce ukrycia Terme Segestane Naturale - Grotto czy Rocca di Cefalù podniosą nieco poziom adrenaliny. Kryterium zakładania było jedno: musi być coś w pobliżu ciekawego do zobaczenia, dotknięcia, przeżycia, do doświadczenia. Stąd zaistniały takie nie planowane kesze: Castello dell Pollina (klimat średniowiecza, widoki, ścieżka z kafelkami do okrążenia fragmentu miasta), Marsala - na śmierć i życie (roślina dusiciel) czy Polizzi Generosa (mieszkańcy generosa), ale też nie pojawiły się w Erice (zabrakło klimatu średniowiecza - jak dla mnie, lekki Disneyland), Poggioreale (nie do końca przemyślane lokalne ograniczenia), Lago di Pergusa (największe naturalne jezioro, z rezerwatem, otoczone torem formuły 1 - kpina z idei ochrony przyrody) czy Palermo. Brakuje też keszy na południu wyspy - w trakcie pierwszego wyjazdu na Sycylię jeszcze keszy nie instalowałem.

Opisy wybranych keszy mogą dostarczyć informacji, których nie znajdziesz w przewodnikach, ani w Internecie (nawet jak znasz włoski). Oczywiście, mogą czasem być już nieaktualne, a czasem od podstawy błędne, jak być może w  przypadku Rocca di Cefalù, gdzie na miejscu znajdziesz trzy różne wersje godzin otwarcia, a strażniczka zamyka obiekt na podstawie otrzymanej dyspozycji telefonicznej (przynajmniej tak stwierdziła).

ZAPRASZAM do poszukiwania keszy i poznawania Sycylii.
ZACHĘCAM to zakładania własnych i ewentualnie do dołączania ich do ścieżki.

================
źródła: Sycylia, mafia, właścicielka apartamentu w Trapani, która studiowała w Anglii. 

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki SYCYLIA: mania mania

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki SYCYLIA: mania mania
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 15 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis