Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


Linia Mołotowa – Rejon Mściwuje

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie przemo38
Widoczność
Zdobyta 46 razy
Punktacja 108.79 punktów
Liczba skrzynek 14 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 70% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Tematyczna
Data publikacji 05-10-2013
Założyciele profesor50, przemo38
Opis GeoŚcieżki

Linia Mołotowa to pas radzieckich umocnień granicznych, ciągnących się od Bałtyku po Rumunię. Wybudowane zostały one wzdłuż nowopowstałej granicy pomiędzy Niemcami a Związkiem Radzieckim, zgodnie z postanowieniami traktatu Ribbentrop – Mołotow. Licząca 4500 km granica pomiędzy ZSRR a Generalnym Gubernatorstwem, stworzonym przez Niemców na ziemiach polskich, została podzielona na trzy okręgi wojskowe i 138 odcinków budowy, na których rozpoczęto stawianie ok. 2500 betonowych schronów bojowych. Rejony Umocnione tej linii budowano według nowych założeń, które uwzględniały doświadczenia prowadzonych w Europie walk, oraz ze szczególnie bolesnej lekcji z dziedziny sztuki fortyfikacyjnej, jakiej udzielili Armii Czerwonej Finowie podczas wojny zimowej (30 XI 1939 – 13 III 1940). Straty, jakie poniosły wówczas radzieckie jednostki w trakcie przełamywania Linii Mannerheima, skłoniły dowództwo Armii Czerwonej do wnikliwego zbadania zdobytych w końcu fińskich fortyfikacji. Powstające umocnienia zaliczano do fortyfikacji ciężkich (tj. wytrzymujących ostrzał 105 mm armat, 155 mm haubic lub bombardowanie 50 kilogramowymi bombami lotniczymi) lub mocnych (tj. odpornych na ostrzał artylerii o kalibrze powyżej 155 mm). Po zastygnięciu betonu przystępowano do prac wykończeniowych. Schrony tynkowano, montowano uzbrojenie i opancerzenie strzelnic, system wentylacyjny i wodociągowy, instalację elektryczną, śluzy gazoszczelne itp., a ostatnim etapem było obsypanie schronów ziemią oraz ich zamaskowanie. Realizacja tych inwestycji odbywała się przy całkowitym lekceważeniu praw miejscowej ludności używanej m.in. do ciężkich prac budowlanych.

Gdy w lecie 1941 r. siły niemieckie i ich sojuszników w ramach planu „Barbarossa” uderzyły na ZSRR, gotowe były tylko fortyfikacje, których budowę rozpoczęto w 1940 r., zaś te, których budowę rozpoczęto w 1941 r. nigdy nie zostały ukończone. Było to spowodowane brakiem środków materialnych i opóźnieniami w dostawach przez przemysł. W przededniu wojny na nowej granicy znajdowało się 28-30% wykończonych fortyfikacji. Do obsady umocnień brakowało: 34% oficerów, 28% podoficerów i 47% szeregowych żołnierzy. Można więc stwierdzić, że rejony umocnione „Linii Mołotowa” w chwili napaści Niemiec na ZSRR nie były gotowe.

Dzień ataku – 22 czerwca to była niedziela – wiadomo – upiorny kac po  sobotniej imprezie. Źle piszę – operacja zaczęła się o 3.15 czyli w momencie gdy impreza trwała w najlepsze lub się właśnie kończyła…

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Linia Mołotowa – Rejon Mściwuje

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki Linia Mołotowa – Rejon Mściwuje
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 14 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis