Javascript jest wyłączona przez Twoją przeglądarkę lub używasz starej przeglądarki (IE6, IE7, IE8), która nie jest już obsługiwana. Strona nie będzie działać prawidłowo, lub jej funkcje zostaną znacząco ograniczone (nie będziesz mieć dostępu do większości funkcjonalności). Zalecamy skorzystanie z najnowszych przeglądarek. (FireFox, Chrome, Opera)
Uskorz Mały (niem. Klein Ausker), lub też Uskor Mały, Uskór Mały, Uskórz Mały, to typowa dolnośląska wieś. Tuż przed II wojną światową zamieszkiwana głównie przez ludność niemiecką. W maju 1939 r. bytowało w niej około 200 mieszkańców. Przed wojną we wsi istniało jedno dominium z budynkiem dworskim oraz otoczeniem folwarcznym. Nieopodal znajdował się cmentarz ewangelicki z niewielkim kościółkiem usytuowanym w jego centralnej części. Do dnia dzisiejszego zachował się jedynie mocno zniszczony cmentarz i fragmenty fundamentów świątyni. W zachodniej części miejscowości istniał okazały zajazd „Lindenhof”. Niestety nie przetrwał do naszych czasów, prócz dorodnych lip. Prawdopodobnie jeszcze w okresie przedwojennym na terenie lasu, w północnej części miejscowości, odkryto stanowiska archeologiczne z okresu kultury halsztackiej, których głównym znaleziskiem był „mieczyk Śląski z Klein Ausker” z wybitnymi cechami halsztackimi. Pod koniec XIX wieku we wsi była szkoła, gospoda, młyn wiatrowy, młyn wodny oraz tartak wytwarzający gonty drewniane. Po II wojnie światowej miejscowość została zasiedlona osadnikami z kresów wschodnich oraz „Akcji Wisła”. Polacy i Łemkowie po dziś dzień żyją w Uskorzu Małym w przyjaźni i wzajemnym szacunku.
GeoŚcieżka „Klein Ausker” prowadzi śladami mojego dzieciństwa. Zestawia ze sobą historię oraz współczesność. Łączy to co utracone, z tym co jest „tu” i „teraz”. Historyczne lokalizacje skrytek to z mojej strony rodzaj „memento”, bo kto wiatr sieje, zbiera burzę...