Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


Kanał Elbląski

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie jaculo
Widoczność
Zdobyta 63 razy
Punktacja 33.17 punktów
Liczba skrzynek 5 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 100% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Krajoznawcza
Data publikacji 11-04-2015
Założyciele jaculo
Opis GeoŚcieżki

Kanał Elbląski  

– żeglowna droga wodna na terenie Warmii i Mazur. W 1978 fragment kanału został uznany za zabytek techniki, natomiast Rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 14 stycznia 2011 został uznany za pomnik historii. Kanał Elbląski w 2007 r. w plebiscycie „Rzeczpospolitej” został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski.

Niebywale, jest to cud techniki, budownictwa wodnego. Jego długość wynosi 84,2 km, i jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Całkowita długość kanału z odgałęzieniami wynosi 151,7 km. Kanał łączy jezioro Druzno z Drwęcą oraz z jeziorem Jeziorak. Z jeziora Druzno, poprzez rzekę Elbląg z Zalewem Wiślanym, a także przez Kanał Jagielloński, Nogat i Wisłę z Morzem Bałtyckim.  

Na Kanale od Ostródy do Elbląga jest 5 pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny) i 2 śluzy (Miłomłyn i Zielona). Przy budowie Kanału Elbląskiego wykorzystano jeziora leżące na różnych wysokościach między Ostródą i Zalewem Wiślanym. Różnica poziomów sięga 100 m. Osobliwością na skalę europejską jest zespół 5 pochylni, po których przetacza się statki na specjalnych platformach ustawionych na szynach. Zastosowane w tym celu szynowe urządzenia wyciągowe napędzane są mechanicznie siłą przepływu wody. Ze względu na swoje walory przyrodnicze i kulturowe teren został objęty ochroną prawną w formie Obszaru Chronionego Krajobrazu Kanału Elbląskiego.

Nad projektem kanału zaczęto pracować w 1837 a prace rozpoczęto 18 października 1844. Cztery pierwsze pochylnie suche: Buczyniec i Kąty, -Oleśnica i Jelenie uruchomiono w 1860. Projektantem i realizatorem Kanału był Georg Jacob Steenke.

Pierwszy statek przepłynął kanał 31 sierpnia 1860 Ale oficjalnie kanał oddano do eksploatacji wiosną 1862.

To tyle za "http://pl.wikipedia.org/wiki/Kana%C5%82_Elbl%C4%85ski"

 

Całą trase pomiędzy pochylniami ( +/- 20 km) można bez problemu pokonać autem, dojazd nim jest do każdej skrzynki - najwięcej frajdy sprawi jednak pokonanie jej rowerem.... Cudowne widoki, niespotykane gdzie indziej mazurskie krajobrazy i piękna przyroda zagwarantują niezapomniane wrażenia, z chwil spędzonych na łonie przepięknej polskiej przyrody... A właśnie specjalnie dla rowerów i pieszych wytyczony jest szlak wzdłóż kanału pomiędzy wszystkimi pochylniami...

Bez wątpienia jednak ukoronowaniem było by pokonanie całej trasy podczas rejsu statkiem... Ponad 8 godzin niezapomnianych widoków, i wrażeń z podróży.... (ja miałem to szczęście płynąć i nawet minuty nie żałuję)

W związku z remontami pochylni, dostęp do nich jest ograniczony - i dlatego niektóre skrzynki sa w oddali... ale za to w miejscach do których bez problemu można podejść, jak się wszystko unormuje, to zapewne poprzenoszę niektóre bliżej pochylni, dziś nie miałem na to szans. 

Mimo to zapraszam bo naprawdę warto.

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Kanał Elbląski

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki Kanał Elbląski
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 5 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis