|
Zielony Punkt Kontrolny - Uroczysko BARGŁÓW | ||
|
|||
Szczegóły GeoŚcieżki | |||
Mentor (?)![]() |
Agrajaga | ||
Zdobyta | 5 razy | ||
Punktacja | 261.77 punktów | ||
Liczba skrzynek | 26 (0 / 0 / 0) | ||
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) | 90% ( Skrzynki) | ||
Typ GeoŚcieżki | Przyrodnicza | ||
Data publikacji | 23-05-2025 | ||
Założyciele | Agrajaga | ||
Opis GeoŚcieżki |
Zielony Punkt Kontrolny to ogólnopolski projekt promujący aktywność fizyczną, edukację przyrodniczą i naukę orientacji w terenie. Opiera się na idei stałych punktów kontrolnych rozmieszczonych w lasach, do których można dotrzeć na podstawie specjalnie przygotowanych map. Na podstawie rozmieszczenia punktów można tworzyć trasy do orientacji o różnej długości i stopniu trudności, dzięki czemu każdy – od początkującego po doświadczonego miłośnika biegów na orientację – znajdzie coś dla siebie.
Zainteresowanych zapraszam do zgłębienia wiedzy: www.zielonypunktkontrolny.pl
Nasz projekt to połączenie keszowania i zabawy z mapą.
Kordy nie wskazują miejsc ukrycia skrzynek - chociaż kordy pomogą w ogólnej orientacji, słupek i skrzynka znajduje się od 30 do 120 metrów od kordów.
Do odnalezienia KONIECZNA jest mapa.
1. Link do pobrania mapy ze strony Lasów Państwowych MAPA
2. mapa_PNG - kopia znajduje się na serwerach opencaching - mam nadzieję, że przetrwa wszystkie zmiany w Lasach Państwowych.
Wydrukuj mapę przed wyprawą, najlepiej w kolorze, tym razem specjalnie dla Was korzystałem z mapy w telefonie - da się. Dodatkowo mogę stwierdzić: jeżeli drogi keszerze kiedykolwiek zastanawiałeś się nad zakupem kompasu to na tę wyprawę może Ci się przydać. Zapisz skrzynki offline! Polecam pobranie GPX całej ścieżki i dodanie na stałe do wybranej aplikacji (my używamy np. mapy.com)
Teraz metryczka:
długość trasy wg. autorów - 7,83 km.
długość zmierzona podczas zakładania: 14,3 km. Czas mojego przejścia: 5h55min.
To nie jest łatwa ścieżka, to nie spacer szerokimi szutrami jak w Lesie Suwalskim, jeżeli podejmiecie wyzwanie podążania zgodnie z trasą na mapie to czeka Was teren o trudności 5/5.
Trasa zajęła mi prawie 6 godzin, zakładanie czasem trwa dłużej niż szukanie, ale nie zawsze. Macie dwa sposoby na zaliczenie wszystkich punktów. Podstawowy to podążać zgodnie z mapą, zaliczając każdy kolejny punkt w kolejności przewidzianej przez autora trasy. Prostszy sposób to samemu określić marszrutę byle tylko zaliczyć każdy punkt. Decyzja należy do Was.
Dostarczona przez LP mapa ma już swoje lata, także spokojnie możecie narzekać i złorzeczyć na jej aktualność. Część ścieżek zarosła, pojawiły się jakieś nowe, to co lata temu było przecinką już jest młodniakiem, a młodniak już wydoroślał. Poziomice (warstwice) to coś co pozostało bez zmian.
W czasie korzystania z GPS nie zauważyłem żeby dokładność była lepsza niż 9 metrów.
Ale na pocieszenie powiem, że ja nigdy w żadnym biegu na orientację nie brałem udziału, czytać mapy nikt mnie nie uczył ale poradziłem sobie i znalazłem każdy słupek z mapy. Także i Wy dacie radę.
Punkt 20 i 21, odpowiednio słupki 38 i 52, były wykopane z ziemi i stały oparte drzewa. W czasie Waszej wyprawy mogą nawet zniknąć, ale skrzyneczki zostaną a zdjęcia są jednoznaczne i nietrudno będzie je znaleźć.
Przy skrzynce nr 19 jest wiata z murowanym grillem, widziałem trochę przygotowanego drewna, to będzie około 3/4 trasy, tam można zrobić dłuższy odpoczynek, nawet z podgrzaniem kanapki - waypoint w skrzynce 00.
Starałem się żeby każde zdjęcie słupka miało w kadrze kesza.
keszer/grupa | czas zdobycia | |
FTF | wzorowy, Psikiszek, kymon, scrush | ~5 godzin |
STF | ||
TTF |
PS. Ta trasa to jedna z 4 geościeżek:
1. Dolina Rospudy - najkrótsza, 7km, 10 punktów,
2. Las Suwalski - średnio długo, 8km, 17 punktów, teren prosty, skrzynki trochę oddalone od ścieżek i dróg leśnych,
3. Cmentarzysko Jaćwingów - długa, 14km, 18 punktów, sporo skrzynek daleko od ścieżek, teren w większości 3,5-4/5.
4. Uroczysko Bargłów, diament w koronie albo raczej cierń w bucie tego projektu - długa, 14km, 26 punktów, skrzynki w gęstym lesie, tylko kilka skrzynek nie jest 5/5 w terenie.
Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Zielony Punkt Kontrolny - Uroczysko BARGŁÓW |
|