Javascript jest wyłączona przez Twoją przeglądarkę lub używasz starej przeglądarki (IE6, IE7, IE8), która nie jest już obsługiwana. Strona nie będzie działać prawidłowo, lub jej funkcje zostaną znacząco ograniczone (nie będziesz mieć dostępu do większości funkcjonalności). Zalecamy skorzystanie z najnowszych przeglądarek. (FireFox, Chrome, Opera)
Geościeżka „Kanał Augustowski” to turystyczna przygoda śladem jednego z najpiękniejszych i najbardziej unikalnych kanałów żeglugowych w Europie. Poprowadzimy Was przez polską część kanału – od punktu 0,0 km w Netcie aż w okolice śluzy przy granicy z Białorusią.
„Dzieło to znamienite, wykonane zostało z wielką chwałą korpusu inżynierów Królestwa (...)” – pisał w 1836 roku Konstanty Ksawery Wolicki.
Kanał Augustowski to obiekt unikalny nie tylko pod względem funkcji żeglugowej – dziś pełni przede wszystkim rolę turystyczną – ale również Pomnik Historii i jeden z najcenniejszych zabytków techniki w Polsce. Nie będziemy tu jednak opowiadać całej jego historii – zamiast tego zachęcamy do samodzielnych poszukiwań i odkryć.
Ścieżka ma ponad 80 km i obejmuje zarówno kesze dostępne z samochodu, jak i takie, które wymagają kilkukilometrowego spaceru. Skrzynki znajdziecie przy śluzach, jazach i innych istotnych punktach związanych z Kanałem Augustowskim
Zapraszamy do pogłębienia swojej wiedzy o Kanale Augustowskim:
Muzeum Historii Kanału Augustowskiego Mieści się w budynku dawnego Zarządu Portu z połowy XIX wieku, przy ul. 29 Listopada 5a w Augustowie. W muzeum można obejrzeć stałą wystawę poświęconą historii budowy i eksploatacji kanału, ze szczególnym uwzględnieniem roli generała Ignacego Prądzyńskiego.
Artykuły i książki Wojciecha Batury Wojciech Batura, kustosz Muzeum Ziemi Augustowskiej, opublikował liczne artykuły dotyczące historii kanału, oraz monografię: “Dzieło to znamienite” czyli o kanale, który został pomnikiem.
Informacje Turystyczne w Augustowie i Płaskiej.
UWAGA! Geościeżka jest wciąż rozwijana. Została uruchomiona w okrojonej formie z okazji weekendu majowego.