Javascript jest wyłączona przez Twoją przeglądarkę lub używasz starej przeglądarki (IE6, IE7, IE8), która nie jest już obsługiwana. Strona nie będzie działać prawidłowo, lub jej funkcje zostaną znacząco ograniczone (nie będziesz mieć dostępu do większości funkcjonalności). Zalecamy skorzystanie z najnowszych przeglądarek. (FireFox, Chrome, Opera)
Od jakiegoś czasu, wędrując leśnymi ścieżkami i drogami w Leśnictwach Róża i Wąsowo, możecie spotkać rzeźby wykonane w pniach ściętych drzew.
Czasem są malowane, a czasem „świecą gołym drewnem”
Ich twórcą jest Pan Piotr Mania, z zawodu drwal i artysta z zamiłowania. W lesie jako pilarz pracuje od 16 lat.
Pan Piotr wykonuje je zwykłymi narzędziami drwala:
pilarką
siekierą
Swoje rzeźby zaczął tworzyć dwa lata temu, wcześniej pisał też wiersze
Leśny artysta szuka drzewa, najlepiej przy jakiejś drodze lub szlaku turystycznym, suchego lub zamierającego, które i tak będzie musiało być usunięte ze względu na bezpieczeństwo ludzi. Jak leśniczy wyrazi zgodę, drzewo jest ścinane i pozostawiony zostaje odpowiedni pień.
Czasami pień sam się „pojawia” podczas zwykłych prac przy pozyskaniu drewna, wtedy wiele rzeźb powstaje na zrębach.
Zaprawdę Las daje nam wiele możliwości rozwijania swych pasji, często bardzo nieoczywistych, ale to jest chyba ten czar i tajemnica lasu, gdzie nie wiadomo co się czai w głębi
Jest jednak druga strona medalu, to Las odkrył to, co kryło się w głębi Pana Piotra – Mani-aka Leśnej Rzeźby
Całą serię najlepiej rozpocząć od finału, tam znajdziecie pliki krzyżówek. W każdej skrzynce w logoboku znajdziecie pytanie do krzyżówki. Rozwiązanie, jest zarówno hasłem do zalogowania finału, jak też da wam możliwość zdobycia pamiątkowego certyfikatu oraz gadżetów nadleśnictwa. Hasło wysyłamy na Tomasz.Kalek@poznan.lasy.gov.pl