Javascript jest wyłączona przez Twoją przeglądarkę lub używasz starej przeglądarki (IE6, IE7, IE8), która nie jest już obsługiwana. Strona nie będzie działać prawidłowo, lub jej funkcje zostaną znacząco ograniczone (nie będziesz mieć dostępu do większości funkcjonalności). Zalecamy skorzystanie z najnowszych przeglądarek. (FireFox, Chrome, Opera)
Tym razem przygotowując nową geościeżkę chcielibyśmy zabrać Was do XIX-wiecznej (i nie tylko) Rumi, a właściwie jej współczesnych dzielnic – Zagórza i Szmelty. Jeszcze pod zaborem pruskim odkryto walory przyrodnicze i turystyczne tych miejsc, gdzie powstało jedno z najdalej wysuniętych na północ uzdrowisk współczesnej Polski tzw. Luftkurort Sagorsch und Schmelzthal (pol. Uzdrowisko Klimatyczne Zagórze i Dolina Szmelty), położone w stosunkowo głębokiej dolinie Zagórskiej Strugi. Zdobywając przygotowaną przez nas geościeżkę odkryjecie inne oblicze Rumi oraz miejsca, których w serwisie Opencaching jeszcze nigdy dotąd nie pokazywały skrzynki. Okryjecie przepiękne przyrodnicze zakątki zagórskiego uzdrowiska z historią w tle. Ślady po turystyce w tym regionie, szlaki, dawne wieże i punkty widokowe, pensjonaty i hotele, ale również życie codzienne mieszkańców i przemysłowe wątki w dziejach osad, których rytm życia wyznaczała od wielu wieków rzeka o górskim charakterze – Zagórska Struga. Poznacie również miejscowe legendy i zapomniane nazwy tego urokliwego rejonu Kaszub znajdującego się współcześnie niemal w samym sercu trójmiejskiej metropolii.
Geościeżka jest możliwa do zdobycia zarówno samochodem (czasem będzie trzeba kawałek podejść), rowerem oraz na piechotę. W zależności od środka transportu jej zdobywanie zajmuje do kilku godzin. Trasa jest łatwa i wiedzie przez tereny miejskie, gdzie można dojechać również transportem publicznym, oraz leśne, gdzie zalecany jest spacer lub rowerowa przejażdżka.
Współczesną Rumię trudno byłoby określić jako miejscowość turystyczną, choć w przeszłości miała swój epizod letniskowy i uzdrowiskowy. Właściwie dotyczy to dzielnic Rumi, a mianowicie Zagórza i Szmelty. Dzielnice te, położone są w dolinie u podnóża wzgórz morenowych porośniętych lasami. Przez tę dolinę przepływa rzeczka Zagórska Struga, mająca charakter potoku górskiego. Potok zaopatrywał w wodę siedem stawów, przy sześciu z nich były młyny i kuźnice, siódmy natomiast wykorzystany był jedynie dla celów rekreacyjnych. Urokliwe położenie i dodatkowo przebiegająca przez wieś Zagórze linia kolejowa, łącząca Gdańsk z Berlinem, sprzyjały pod koniec XIX wieku rozwojowi turystyki na tym terenie. Zagórze wraz z piękną Doliną Szmelty zyskało ówcześnie miano kurortu klimatycznego – Luftkurort Sagorsch. Bazę noclegową tworzyły hotele, powstałe w miejscu historycznych karczm, restauracje i pensjonaty. Właściciel jednego z hoteli Eduard Claassen wybudował także wyjątkową, jak na owe czasy leśną restaurację Auerhahn (pol. Głuszec). Dodatkową atrakcją była ustawiona na wzgórzu trzydziestometrowa wieża widokowa i scena leśna z widownią u podnóża wzniesienia. Obecnie prawie zapomniano o turystyczno-wypoczynkowych walorach lasów rumskich i Zagórskiej Strugi. Geościeżka, którą dla Was przygotowaliśmy ma na nowo odkryć ducha tych pięknych terenów.