Javascript jest wyłączona przez Twoją przeglądarkę lub używasz starej przeglądarki (IE6, IE7, IE8), która nie jest już obsługiwana. Strona nie będzie działać prawidłowo, lub jej funkcje zostaną znacząco ograniczone (nie będziesz mieć dostępu do większości funkcjonalności). Zalecamy skorzystanie z najnowszych przeglądarek. (FireFox, Chrome, Opera)
Centralne położenie Gór Świętokrzyskich oraz gęsta sieć połączeń komunikacyjnych sprawiają, że można tu zawitać podczas dłuższej podróży zarówno z południa na północ jak i ze wschodu na zachód Polski. Amatorzy czynnego wypoczynku znajdą w tym regionie piękne krajobrazy, poznają niezwykle ciekawą budowę geologiczną, bogatą szatę roślinną, wiele zabytków kultury i sztuki, a także miejsc historycznych i pomników pamięci narodowej. Góry Świętokrzyskie są zaliczane do najstarszych w Polsce. Zachowały cechy typowe dla starych gór fałdowych. Charakterystyczny jest pasmowy układ wzniesień przebiegający równolegle z północnego zachodu na południowy wschód. Między pasmami występują liczne obniżenia, z których najbardziej malownicze są doliny Wilkowska i Bodzentyńska. Tylko jeden szczyt – Łysica, ma wysokość bezwzględną ponad 600 m n.p.m. Wysokości względne wynoszą do 300 m w części centralnej i maleją ku obrzeżom regionu.
Główne szczyty poszczególnych pasm ujęte zostały w ścieżce „Korona Gór Świętokrzyskich”. Ta ścieżka wskazuje i zaprasza do odwiedzenia kilku innych wzniesień, na które prowadzą szlaki turystyczne, drogi i leśne ścieżki.