Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


Podlaskie Cerkwie

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie Jeździec
Widoczność
Zdobyta 7 razy
Punktacja 216.03 punktów
Liczba skrzynek 32 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 80% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Krajoznawcza
Data publikacji 08-02-2023
Założyciele Jeździec, Phoebe
Opis GeoŚcieżki

Podlasie to kraina wielu narodowości, kultur i religii. To miejsce w którym obok siebie od dziesiątek lat żyją katolicy, tatarzy, prawosławni oraz wyznawcy judaizmu, a ich świątynie - drewniane kościółki, zabytkowe meczety, kolorowe cerkwie i majestatyczne synagogi naturalnie wpisały się w krajobraz Podlasia. Wśród tych wszystkich świątyń najbardziej rozpoznawane i najbardziej charakterystyczne w regionie są drewniane cerkwie w niespotykanych kolorach - zielone, niebieskie, błękitne, żółte, rzadziej beżowe i brązowe. Szczególną uwagę zwracają błyszczące w świetle słonecznym kopuły, co w połączeniu z niespotykanym kolorem elewacji, oraz ażurowymi zdobieniami drzwi i okien daje wrażenie, jakby budynki były wyjęte z pięknej baśni i przeniesione na Podlaską wieś. Warto też zajrzeć do środka świątyń, oczywiście jeśli jest w danym momencie taka możliwość. Około godzinę przed nabożeństwem drzwi są otwarte. Często też na terenie świątyni wykonywane są prace porządkowe, a osoby opiekujące się otoczeniem mają klucz i mogą nas wpuścić do środka. Nieraz mieliśmy sytuację, że ludzie widząc, że się kręcimy po terenie i robimy zdjęcia, sami nas zaczepiali i pytali czy chcemy wejść do cerkwi i wpisać się do księgi pamiątkowej. Częścią takiego spotkania jest też oprowadzanie po terenie, pokazywanie pamiątek na które warto zwrócić uwagę, opowiadanie legend związanych z tym miejscem często jeszcze z czasów wojny. Warto się zatrzymać, poczuć magię miejsca i w międzyczasie odwiedzić Krainę Otwartych Okiennic. A na koniec dnia polecamy wybrać się do restauracji serwującej podlaskie dania tj. kiszkę ziemniaczaną, czy kartacze, oraz buzę do popicia i dodatkowo zakupić dżem ze świni w słoiku na drogę :) Udanej wycieczki!

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Podlaskie Cerkwie

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki Podlaskie Cerkwie
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 32 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis