Javascript jest wyłączona przez Twoją przeglądarkę lub używasz starej przeglądarki (IE6, IE7, IE8), która nie jest już obsługiwana. Strona nie będzie działać prawidłowo, lub jej funkcje zostaną znacząco ograniczone (nie będziesz mieć dostępu do większości funkcjonalności). Zalecamy skorzystanie z najnowszych przeglądarek. (FireFox, Chrome, Opera)
Obszar Warowny „Śląsk” to jedyna zachowana na terenie współczesnej Polski linia stałych fortyfikacji pochodzących z dwudziestolecia międzywojennego. Co więcej, to jedna z nielicznych europejskich linii obronnych, które nie zostały zniszczone podczas wojny. Prawdziwa perła.
Pierwsza wojna światowa przemknęła przez Śląsk w takim tempie, że tylko pomniki jej ofiar są dowodem na to, jak wiele ludzkiego życia zabrała. Nie powstały wtedy żadne śląskie budowle fortyfikacyjne, bo nie były potrzebne. Później nastąpił okres zwany plebiscytowym. Wzajemna wrogość, rosnące napięcie i kryzys zaufania doprowadziły do trzech powstań, które przypominały desperackie próby walki o przyszłość. W tym czasie, właściwie sumptem społeczeństwa śląskiego, powstało kilka obiektów fortecznych zwanych plebiscytowymi, które miały za zadanie wzmocnić obronę ważnych zakładów przemysłowych. Nic systemowego. Jeszcze później nastąpił podział Górnego Śląska i wyznaczenie dzielącej go granicy. Sztucznej i bolesnej. No i wtedy zaczęto myśleć o fortyfikacjach…