Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


Jaćwingowie- zapomiani wojownicy

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie diament
Widoczność
Zdobyta 9 razy
Punktacja 47.85 punktów
Liczba skrzynek 7 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 85% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Tematyczna
Data publikacji 09-04-2022
Założyciele diament
Opis GeoŚcieżki

Ścieżka dotyczy miejsc przypisywanych jaćwieskiemu osadnictwu.

Nad jeziorem Skomentno znajduje się kilka miejsc przypisywanych Jaćwingom, legendy mówią, że była tu siedziba i warownia rodu Skomanda, jednego z ostatnich wodzów Jaćwieskich,
który walczył do końca z otaczającymi podjazdami z polski i z Krzyżakami.
Jak wiadomo, nawet pomimo przyjęcia chrztu dalej ziemie Jaćwingów były łupione przez zbrojnych rycerzy zakonu.

"Skomand (Młodszy)  - wódz jaćwieskiego plemienia z ziemi Krasima, który walczył przeciw zakonowi krzyżackiemu. Skomand na pewien czas zjednoczył plemiona jaćwieskie. W czasie drugiego powstania pruskiego wsławił się licznymi wyprawami w głąb ziem pruskich. Dotarł ze swoim oddziałem aż do ziemi chełmińskiej. Odegrał dużą rolę w obronie ziem jaćwieskich przed Krzyżakami po 1275 r. W lutym 1281 r. komtur królewiecki Mangold von Sternberg zebrał silną armię i zaatakował ziemię Jaćwingów. Gród Skomanda został zdobyty i spalony, on został zmuszony do wycofania sie na Litwę. Jego klęska umożliwiła Krzyżakom ostateczny podbój ziem jaćwieskich w 1283 r.  W 1284 r. Skomand przyjął chrzest i poddał się władzy Zakonu. W 1285 r. zmarł na zamku krzyżackim w Bałdze."

Skarb ze Skomętna Wielkiego.

Na północ od opisywanych miejsc w Skomętnie Wielkim w 1927 roku rolnik Jezierski podczas prac rolniczych, odkrył niezwykle cenny skarb lub grób ciałopalny. Skarb został on przewieziony do „Prussia Museum” w Królewcu i zaginął pod koniec II wojny światowej.

W 1931 r. Carl Engel na łamach „Prussii” opublikował artykuł poświęcony depozytowi ozdób srebrnych ze Skomętna Wielkiego. Zabytki znajdowały się w niewielkiej jamie, nieckowatej w profilu, o średnicy ok. 30 cm i o miąższości ok. 25 cm. Dwa naramienniki ze skręconych drutów, dwie duże zapinki z zoomorficznymi zakończeniami oraz kolia złożona z 17 paciorków srebrnych i zawieszek krzyżowych znalezione zostały w niewielkim naczyniu brązowym oraz częściowo poza nim. Według znalazcy, właściciela pola buraków, na którym wykopano skarb, obok ozdób w naczyniu miały znajdować się przepalone kości ludzkie. Brązowy kociołek przykryty był pokrywką (prawdopodobnie drewnianą) oraz dodatkowo dużym, płaskim kamieniem. Engel datował znalezisko na XIII w. i interpretował je jako pochówek księżniczki, być może wywodzącej się z rodziny słynnego wodza Jaćwieży, Skomanda.

Po II wojnie światowej w odległości 750 metrów od wsi Skomętno, na niewielkim pagórku znaleziony został kolejny srebrny skarb. Rolnik August Dąbrowski w czasie głębokiej orki natknął się na naczynie z różnymi przedmiotami. Niestety nie zostały zebrane fragmenty naczynia. Rolnik w 1964 roku przeprowadził się wraz z całą rodziną do Niemiec. Kilka lat później sąsiad w tym samym miejscu także odkrył 25 srebrnych sztabek. W 2009 roku skarb został sprzedany do Muzeum Prehistorii w Berlinie.

Zakupiony przez muzeum skarb składał się ze zwoju srebrnego naramiennika, bransolet wykutych z grubej srebrnej taśmy, sztabek srebrnych (waga około 1,430 kg). Całkowita masa wynosiła 1,890 kg. Skarb wykazywał również interesujące podobieństwa ze skarbem, który znaleziono w 1927 roku. Oba znaleziska można datować, w przybliżeniu na przełomu XI i XII w.

cyt. http://www.egoturystyka.pl/strona-3447-skometno_grodziska.html

 

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Jaćwingowie- zapomiani wojownicy

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki Jaćwingowie- zapomiani wojownicy
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 7 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis