Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


Kapliczki i krzyże Kozienic

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie PeCha
Widoczność
Zdobyta 19 razy
Punktacja 101.93 punktów
Liczba skrzynek 15 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 85% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Tematyczna
Data publikacji 28-07-2022
Założyciele PeCha
Opis GeoŚcieżki

Tematyce kapliczek i krzyży przydrożnych, nazywanych „małą architekturą sakralną” od lat poświęcane są monografie, opracowania zbiorowe, sesje naukowe, wydawnictwa albumowe i popularnonaukowe. Od szeregu lat prowadzone są badania terenowe, skupiające się na zagadnieniach etnograficznych, kulturoznawczych, folklorystycznych, antropologicznych, jak i językoznawczych. Zajmowano się także inwentaryzacją i opisem architektonicznej typologii kapliczek i krzyży. Natomiast historyczny i artystyczny aspekt podejmowanych badań dotyczy kwestii patronatu, ikonografii obrazów i figur oraz wizerunków kultowych. Odrębna tematyka badań skupia się na formach praktyk religijnych, społecznym znaczeniu tego typu obiektów w tradycji religijnej i we współczesnych zwyczajach wybranych społeczności lokalnych. Również przyrodnicy i architekci krajobrazu kierują swoje zainteresowania badawcze ku przydrożnym obiektom sakralnym. Inwentaryzują i analizują kompozycje przyrodnicze związane z tymi obiektami, jak i przemiany w doborze i charakterze zieleni otaczającej małą architekturę sakralną. Powstające opracowania w przeważającej mierze dotyczą niewielkiego obszaru geograficznego, jakim jest jednostka administracji państwowej (gmina, miasto) lub kościelnej (dekanat, parafia).*

A skoro zajmuje się tym nauka i naukowcy i powstają na ten temat artykuły i książki, postanowiłem przybliżyć Wam kapliczki i krzyże w Kozienicach.

Opierałem się, jak przy poprzednich kozienickich ścieżkach książką Dziedzictwo kulturowe gminy Kozienice autorstwa Krzysztofa Zająca i Renaty Maj. Swoją drogą świetna książka i świetny materiał na jeszcze kilka geościeżek :)

Historia ponad połowy kapliczek i krzyży jest znana i opisana, jednak jest kilka, o których wiadomo, że są. tutaj nic nie wymyślę niestety. Dodatkowo na piętnaście znanych obiektów jeden jest na terenie Ośrodka Pomocy Społecznej. Długo zastanawiałem się czy poświęcać mu skrzynkę, czy nie. Nie chciałem się kręcić po terenie prywatnym, a co za tym idzie Was zmuszać do bobrowania po ośrodku. Jestem w Kozienicach w co któryś weekend i jak przejeżdżam tamtędy, to brama jest zamknięta. Ale jest to OPS, więc dostęp powinien być wolny. Być może w tygodniu brama jest otwarta i można normalnie wejść. Stwierdziłem jednak, że kapliczka jest, więc i kesz będzie. Najwyżej dodam zdjęcie znajdujące się w książce.

Kozienice nie są wielkim miastem, więc zdobywanie ścieżki, może poza jedną skrzynką, może być ciekawym spacerem po mieście. Rowerem nie będzie już żadnego problemu. Skrzynki są oddalone od siebie najczęściej o kilkaset metrów, raczej nie dalej niż kilometr.

W związku z tym, że to ścieżka miejska, raczej nie ma co liczyć na nie wiadomo jakie skrzynki,chociaż tam, gdzie można starałem się zrobić coś ciekawego, albo chociaż większego. Niestety, jak t w życiu, w większości są to niewielkie pojemniki typu probówka - mniejsza, albo większa, magnetyczna, albo niemagnetyczna.

Nie lubię karkołomnych i stresujących skrzynek, więc starałem się wynajdywać miejsca tak, żeby było łatwo i szybko. Mam nadzieję, że mi się udało.

Współrzędne skrzynki finałowej są podane, ale żeby się do niej dostać będziecie potrzebowali pięciu cyfr, które umieszczone są w logbookach w ścieżce. Cyfr jest pięć, skrzynek czternaście, więc siłą rzeczy w skrzynkach cyfry się powtarzają.

Zapraszam do zapoznania się z kozienickimi kapliczkami i krzyżami.

* Kulesza, P., Lubiarz, M., & Żak-Kulesza, M. (2017). Kulturowe, historyczne i religijne znaczenie kapliczek i krzyży przydrożnych w gminie Trzydnik Duży. Archiwa, Biblioteki I Muzea Kościelne, 108, 123-124. https://doi.org/10.31743/abmk.12172

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Kapliczki i krzyże Kozienic

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki Kapliczki i krzyże Kozienic
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 15 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis