Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


Średniowieczne Bielsko

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie Hr. Jan Usz
Widoczność
Zdobyta 59 razy
Punktacja 71.71 punktów
Liczba skrzynek 10 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 90% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Krajoznawcza
Data publikacji 23-12-2020
Założyciele Hr. Jan Usz, BB-Team
Opis GeoŚcieżki

BB-Team zaprasza na wycieczkę po Średniowieczu. Średniowieczu w Bielsku. Wiadomym jest powszechnie iż tylko śląskie Bielsko istniało w średniowieczu, a małopolska Biała powstała prawie dwa wieki później. Szlak miejski oprowadzający po zabytkach średniowiecza ma nie więcej jak 1200 metrów a czas przejścia to niespełna jedna godzina. Oczywiście nie wliczając czasu na szukanie skrzyneczek. A i nie sposób nie przysiąść w tym cudownym miejscu przynajmniej na pół godzinki w jednej z uroczych kawiarenek. Teoretycznie większość skrzynek można zrobić samochodem ale poza weekendami duża część parkingów jest płatna a i tak trzeba od parkingu podejść. Nawet rower czy hulajnogę trzeba tu i tam nosić po schodach więc najlepiej jednak pieszo. Raczej się nie zmęczysz.

Szlak łączy obiekty sięgające czasów średniowiecza, z których większość jest nieistniejąca lub zachowana szczątkowo. Trasa przebiega przez wzniesiony w XIV w. zamek, dolną bramę miejską, relikty zewnętrznych oraz wewnętrznych obronnych murów miasta, baszty obronnej, górnej bramy obronnej, fosę miejską, kościół katolicki św. Mikołaja oraz Rynek.

Nieco historii.

Polecam tym co lubią, ale także tym malkontentom którzy nie wiedzą gdzie Śląsk, a gdzie Galicja i gdzie jakie były zabory.     ;-)

Dzisiejsze Bielsko-Białą tworzą dwa niegdyś odrębne organizmy miejskie, a także 11 dawnych wiosek, przyłączanych stopniowo do miasta od 1925 do 1977 roku. Położone na Śląsku Cieszyńskim, założone w średniowieczu Bielsko od 1327 roku należało do królestwa Czech, z którym w 1526 roku przeszło pod władanie austriackich Habsburgów. Od 1572 roku było centrum feudalnego tzw. państwa stanowego, w połowie XVIII wieku podniesionego do rangi udzielnego księstwa. Małopolska Biała, powstała w połowie XVI wieku na przeciwległym brzegu rzeki, w Polsce, prawa miejskie otrzymała w 1723 roku, a w 1772 roku znalazła się w zaanektowanej przez Austrię Galicji. W granicach wielonarodowościowej monarchii naddunajskiej, przekształconej w 1804 roku w Cesarstwo Austriackie, a w 1867 roku w Austro-Węgry, oba miasta pozostawały do 1918 roku. Likwidacja funkcjonującej przez ponad trzy stulecia granicy państwowej na rzece Białej zapoczątkowała proces zrastania się obu miast. Już od połowy XIX wieku mówiono i pisano o „Bielsku-Białej” zwłaszcza w odniesieniu do przemysłu, że tworzą one nierozdzielną całość.

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Średniowieczne Bielsko

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki Średniowieczne Bielsko
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 10 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis