Javascript jest wyłączona przez Twoją przeglądarkę lub używasz starej przeglądarki (IE6, IE7, IE8), która nie jest już obsługiwana. Strona nie będzie działać prawidłowo, lub jej funkcje zostaną znacząco ograniczone (nie będziesz mieć dostępu do większości funkcjonalności). Zalecamy skorzystanie z najnowszych przeglądarek. (FireFox, Chrome, Opera)
Miniaturowa geościeżka poświęcona Polkom i Polakom na stałe lub tylko tymczasowo zamieszkującym Odessę w XIX wieku. Pod koniec stulecia mieszkało tu ok. 17 tys. rodaków, a tuż przed wybuchem I Wojny Światowej ich liczba się niemal podwoiła. Wg opracowań stanowili trzecią lub czwartą (po Rosjanach, Żydach i Małorusach, jak określano wtedy Rusinów/Ukraińców) grupę etniczną w tym wielonarodowym tyglu, który tworzyli również Niemcy, Grecy, Tatarzy, Ormianie, Białorusini, Francuzi, Włosi i inni. Wg danych z 2001 roku za Polaków uważało się ok. 2 tys. (0,2%) mieszkańców miasta. Ostatnią polską księgarnię zamknięto w 1990 roku, a sławna apteka pod szyldem Gajewskiego funkcjonuje do dziś.
***
Wszystkie skrzynki znajdują się w Centrum i można je odnaleźć w ciągu jednego dnia. Są to proste i łatwe do znalezienia skrzynki tradycyjne, typowe miejskie mikrusy dodatkowo zaopatrzone w podpowiedzi i fotospoilery.
***
Jeśli którakolwiek skrzynka potrzebuje serwisu lub reaktywacji, to bardzo proszę w miarę możliwości o ich dokonanie. Z góry bardzo dziękuję.