Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
ZYGMUNT KLESZCZYŃSKI - OP8LPL
CAŁE ŻYCIE NA SZLAKU
Eigenaar: norbinorek
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 319 meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:20 h    Lengte: 0.20 km
Geplaatst op: 20-04-2017
Gemaakt op: 20-04-2017
Gepubliceerd op: 20-04-2017
Laatste verandering: 22-10-2018
56x Gevonden
1x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
303 x Bekeken
49 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
15 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: ajka, bamba, CarCam, Chrząszcze2, Diana28, iwonia1999, jemiolka, kafii, kolorteczy, Machet, ofen95, Remol19, Serengeti, Tisia, WRÓBEL.
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Nature  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Patronem tej skrzynki jest :

ZYGMUNT KLESZCZYŃSKI
Jednym z najważniejszych organizatorów powojennego ruchu turystycznego w Bytomiu stał się Zygmunt Janusz Kleszczyński - bohater dzisiejszego “Panteonu bytomskiego”. Do dziś wiele osób uważa go tu za drugiego Aleksandra Janowskiego.
  Od momentu powstania Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego w 1950 r. został jego członkiem, jednym ze współzałożycieli Oddziału PTTK w Bytomiu. W pierwszej kadencji pełnił również funkcję sekretarza jego zarządu. Urodził się 9 listopada 1906 r. w Miżyńcu k. Przemyśla. Maturę zdał w gimnazjum w Gródku Jagiellońskim. Było to w 1926 roku. W 1934 roku z kolei ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Swoją młodość podzielił między harcerstwo i turystykę, wstępując do ZHP i w 1926 r. do PTT. Był instruktorem Chorągwi Lwowskiej ZHP, żołnierzem Września, a w czasie okupacji - komendantem Rejonu “Astra” Armii Krajowej we Lwowie. Działał pod pseudonimem “Wiar” lub “Stanisław”, zajmując stanowisko komendanta Chorągwi Lwowskiej Harcerstwa Polskiego.
Po II wojnie światowej wraz z rodziną (żoną Martą z Gąsiorowskich i synem Adamem) zamieszkał w Bytomiu, gdzie pracował zawodowo w Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Za zorganizowanie w1946 r. na Jasnej Górze spotkania instruktorów byłej Chorągwi Lwowskiej ZHP został skazany na 2,5 roku więzienia. Karę tę odsiedział w Strzelcach Opolskich. Po wyjściu na wolność zaczął intensywnie uprawiać turystykę górską oraz piesze wycieczki w okolicach Bytomia. Już w roku 1946 został aktywnym członkiem katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a trzy lata później oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Katowicach.
Uzyskując kolejne uprawnienia kadry PTTK, został współzałożycielem Koła Przewodników Bytomskiego Oddziału PTTK, pełniąc w nim w latach 1952-55 r. funkcję prezesa, a potem sekretarza. Natomiast do roku 1960 był członkiem Prezydium Zarządu Oddziału. Kleszczyński zainicjował działalność sekcji turystyki pieszej, która w 1957 r. przekształcona została w Oddziałową Komisję Turystyki Pieszej. Dla wielu młodych stał się wzorem kultury na turystycznym szlaku. Był wspaniałym towarzyszem wędrówek i włóczęg, zwłaszcza w mniej licznym gronie, dzieląc się z uczestnikami swoją wszechstronną wiedzą krajoznawczą. Swoje doświadczenia przewodnika beskidzkiego i terenowego, przodownika turystyki górskiej, zasłużonego instruktora krajoznawstwa, instruktora ochrony przyrody i opieki nad zabytkami przekazywał kolejnym pokoleniom w czasie licznych kursów i wycieczek szkoleniowych.
Równolegle z działalnością w bytomskim Oddziale PTTK prowadził Zygmunt Kleszczyński działalność w Okręgu PTTK w Katowicach. Początkowo działał tam jako członek Okręgowej Komisji Turystyki Górskiej i zastępca przewodniczącego Okręgowej Komisji Turystyki Pieszej. Był aż do śmierci przewodniczącym Regionalnego Kręgu Instruktorów Krajoznawstwa. Ze względów rodzinnych przeprowadził się w 1974 r. z Bytomia do Oświęcimia, gdzie również aktywnie działał w strukturach PTTK Oddziału “Ziemia Oświęcimska” i województwa bielskiego. Odznaczano go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Honorową Odznaką PTTK, Medalem A. Janowskiego, Medalem 100-lecia Turystyki Polskiej oraz licznymi odznakami resortowymi i regionalnymi. IX Zjazd Krajowy PTTK nadał mu godność Członka Honorowego.
Kleszczyński zmarł niespodziewanie 17 września 1986 r. w Katowicach. Dla uczczenia pamięci o nim Zarząd Oddziału PTTK w Bytomiu nazwał żółty szlak pieszy biegnący ze stacji Bytom- Północ przez Las Bytomski i Rokitnicę do Grzybowic imieniem Zygmunta Kleszczyńskiego.

 

TO JEST SKRZYNKA BONUSOWA , BRAK LICZBY , POKAZUJE DOGODNE PRZEJŚCIE NAD AUTOSTRADĄ ( przy okazji można się pobawić )

 

KORDY FAŁSZYWE !

NALEŻY PODSTAWIĆ DO WZORU LICZBY ZNALEZIONE WCZEŚNIEJ W POZOSTAŁYCH SKRZYNKACH GEOŚCIEŻKI 

5024467- (F+G+H+I)

1851745 -(F+G+H+I)

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
umarł król niech żyje król , obok