Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Zamordowany zabytek - wersja 2.0 - OP8L3B
Owner: krogulec
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 123 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 05-03-2017
Date created: 06-03-2017
Date published: 06-03-2017
Last modification: 31-10-2022
73x Found
1x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
164 visitors
46 x rated
Rated as: Good
2 x recommended
This cache is recommended by: ajmdebest, djkamill
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  Take something to write 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Zapraszam Was do odwiedzenia ulicy Supińskiego we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć pozostałości po wielkim zakładzie - Cukrowni Klecina. Warto tam wybrać się w dzień, żeby zobaczyć jak się prezentuje to co jeszcze zostało i wyobrazić sobie jak wyglądały zabudowania fabryki. Polecam zwrócić uwagę na wieżę z zegarem, który od wielu lat wskazuje tą samą godzinę...

 

Cukrownia Klecina została zbudowana w 1834 roku i z biegiem lat stała się ogromnym przedsiębiorstwem. Cukrownia na poczatku XX wieku przerabiała 1200 ton buraków dziennie. Tylko częściowo zniszczona w czasie II wojny światowej, wznowiła produkcję w roku 1947. W 1989 roku zanotowano rekordową produkcje cukru - ponad 36 tysięcy ton rocznie. Oczywiście po zmianie ustroju, kiedy cukrownię przekształcono w samodzielne przedsiębiorstwo, przestała się opłacać produkcja cukru i w 1994 r. cukrownię zlikwidowano. Budynki przejęła Gmina Wrocław a w 1988 roku pozostałości zostały sprzedane prywatnemu przedsiębiorcy. Miało powstać centrum handlowe, aquapark i Bóg wie co jescze. I co ? Ano afera. Przedsiębiorca sprzedał wszystko innemu podmiotowi - oczywiście z wielomilionowym zyskiem, a w 1999 r. wyburzono, bez zgody konserwatora zabytków (a po co ?) wszystkie budynki łącznie z majestatycznym kominem. Zostały tylko dwa budynki socjalne umiejscowione przy dawnej bramie wjazdowej do zakładu i kotłownia. Reszta terenu do dzisiaj jest niezagospodarowana. W aferę zamieszani byli najważniejsi ludzie z Wrocławia i województwa, ale oczywiście nic się nie stało. Zainteresowanych tym haniebnym epizodem zapraszam do poszperania w necie. Budynek bezpośrednio przy bramie jest zamieszkany, a poza tym jest to teren spacerów dla mieszkańców okolicznych nowych osiedli, więc proszę uważać, żeby nie spalić skrytki. PS Można zwrócić uwagę na tabliczkę informującą o istnieniu w tym miejscu w latach wojny obozu pracy przymusowej dla Polaków.
 
Po kilkukrotnych reaktywacjach poprzedniego kesza i w końcu po jego archiwizacji, nadszedł czas na kolejną próbę. Może teraz dłużej się utrzyma. Kesz to mikrus - zawiera tylko logbook. Proszę o ostrożne podejmowanie.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints