Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[SIO] Równoważnia - OP894H
Kesz u stóp dwóch zakładów
Owner: Aynsley
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 286 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Archived
Date hidden: 11-05-2015
Date created: 11-05-2015
Date published: 11-05-2015
Last modification: 18-06-2015
17x Found
0x Not found
0 notes
watchers 3 watchers
24 visitors
16 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: deg
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Dangerous Cache  GeoHotel  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Czas jeszcze bardziej okeszować stare, dobry Zagórze.:)Dzieje się to w ramach SIO!wego projektu Biksowy Miszung. A oto wylosowane przeze mnie kategorie:

 

  Miejsce             Rozmiar            Typ             Sposób ukrycia

Zakład pracy      Normalna       Tradycyjna           Extreme


 

Skrzyneczka jest drive in w takim sensie, że Keszer niezmotoryzowany, a z daleka, na zajezdnię dojedzie zewsząd - z Centrum, z Katowic i z Dąbrowy Górniczej. Tabliczka zbiorcza pokazuje skąd i w jakich godzinach można do skrzynki dojechać:)Keszer zmotoryzowany ma na zajezdni do dyspozycji całkiem obszerny parking.

Na zajezdni z okazji Dni Otwartych Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej bywają organizowane ciekawe eventy obejmujące m. in. zwiedzanie pomieszczeń zajezdni, przejażdżki zabytkowym jelczem - "ogórkiem", konkursy wiedzy o PKM Sosnowiec, pokazy ratownictwa drogowego w wykonaniu strażaków z komendy w Sosnowcu, odbicie zakładników z autobusu wykonywane przez członków grupy rekonstrukcyjnej SPAP z Katowic, występy artystyczne oraz ciepła przekąska dla zwiedzających - ostatnio grochówka ;)

Zajechałeś więc na miejsce. Rozejrzałeś się. Czerwonych autobusów jak mrówków. W obrębie zajezdni znajduje się również blok mieszkalny (osobiście sobie mieszkać tam w żaden sposób nie jestem w stanie wyobrazić). Można powiedzieć, to tyle, czas podjąć skrzynkę.


 

Idziesz więc na kordy. Może już widzisz, może jeszcze nie. W każdym razie, choć podejmując skrzynkę ciężko się rozglądać, to patrząc z miejsca ponad nią, rozpościera się zawsze mnie zaskakujący widok. Otóż masz Keszerze przed oczami tereny po Kopalni Węgla Kamiennego Porąbka-Klimontów. Jeśli podjąłeś już skrzynkę, nogi się nie trzęsą i masz wolną chwilę to zapraszam na spacer.


 

Najpierw historyczny:

Za początek uznać można kopalnię Ignacy, założoną w Zagórzu w roku 1851 (początkowo należała do właściciela Zagórza Jacka Siemieńskiego, a od 1864 roku do Gustawa von Kramsty). Eksploatowaną ją najpierw odkrywkowo, zaś w 1865 roku wydrążono pierwszy, płytki szyb - Ignacy. Po pożarze w 1870 roku zlikwidowano odkrywkę, zaś 10 lat później ukończono drążenie szybu Mortimer (w niewielkiej odległości od szybu Ignacy) o głębokości ok. 230 m. Szyb zaopatrzony był w basztową wieżę wyciągową, zbudowano również maszynownię, kotłownię, wieżę ciśnień i sortownię. Szyb ten był również szybem odwadniającym. W 1890 roku, po kolejnym pożarze gwarectwo sprzedało kopalnię Towarzystwu Kopalń i Zakładów Hutniczych Sosnowieckich (kapitał francuski). Towarzystwo to stało się również właścicielem kopalń Niwka, Klimontów i Milowice.

W latach 90. XIX wieku zmieniono nazwę kopalni na Mortimer.
W 1912 roku zaczęto drążyć nowy szyb - Jadwiga, oddalony nieco od głównego zakładu, w rok później dał on początek kopalni Klimontów II (unieruchomionej następnie w latach 1915-1918), w latach 1920-26 noszącej nazwę Jadwiga.
W latach 1920-1927 kopalnia ponownie nazywała się Ignacy, by w 1927 roku wrócić do nazwy Mortimer. Prawdopodobnie w latach 20. XX wieku przebudowano szyb Mortimer (otrzymał nowe nadszybie i stalową wieżę wyciągową) oraz budynki socjalne.
Na skutek kryzysu w latach 30. w 1933 roku podjęto decyzję o zatopieniu kopalni (co zrobiono mimo strajku okupacyjnego pod ziemią - oczywiście po jego zakończeniu), zakład był zamknięty przez 10 lat.
W 1942 roku kopalnia zostaje przejęta przez koncern Preussag i ponownie uruchomiona w 1943 roku pod nazwą Bismarck III.
Po wojnie kopalnia wróciła do nazwy Mortimer, została znacjonalizowana i weszła w skład Dąbrowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. W tym samym roku połączono ją z kopalnią Klimontów pod nazwą Klimontów-Mortimer. Od 1 stycznia 1951 roku kopalnia znów była samodzielnym zakładem.

1 lipca 1958 roku kopalnia Mortimer została połączona z kopalnią Porąbka w budowie, tworząc kopalnię Mortimer-Porąbka.
Głównym szybem wydobywczym nowo budowanej kopalni był Ryszard, zgłębiony w latach 1952-1956 (ɸ7,5 m, gł. 592 m). W pobliżu w latach 1948-59 zgłębiono zjazdowo-materiałowo-podsadzkowy szyb Józef (ɸ5,5 m, gł. 495 m). Oprócz tego wykonano 5 szybów pomocniczych oraz centralny szyb wentylacyjny Jakub. W latach 1957-58 pogłębiono szyb Jadwiga, oprócz wyciągu klatkowego zamontowano w nim skip drzewny. Pogłębiono również szyb Leśny (podsadzkowy), a w 1961 roku ukończono wentylacyjny szyb Franciszek. W latach 1960-1962 zgłębiono podsadzkowo-wentylacyjny szyb Południowy. Przy szybie Józef powstał kompleks BHP - łaźnia szafkowa, lampownia, izba zborna dla ponad 2 tysięcy górników.
Na początku lat 70. wybudowano kompleks BHP w rejonie szybów Jadwiga i Ryszard (również na ponad 2000 osób). W latach 1965-1974 zlikwidowano "stary" rejon kopalni (Mortimer), przekazując teren i zabudowania innym zakładom (dziś znajduje się tam m.in. ExpoSilesia czyli Targi Sosnowieckie).

1 stycznia 1974 roku kopalnia Mortimer-Porąbka została połączona z kopalnią Klimontów - nowo powstały zakład przyjął nazwę KWK Czerwone Zagłębie.

Po połączeniu kopalnia miała 3 ruchy:
Ruch I "Jadwiga" - poziom 550
Ruch II "Józef" - poziom 470
Ruch III "Klimontów" - poziom 420 i 500

Wydobycie z ruchów I i II odbywało się szybem Ryszard (dwuprzedziałowy, obsługiwał dwa poziomy), z ruchu III - szybem Mariusz z poziomu 500 i szybem Jan z poziomu 420.

W 1992 roku kopalnia zmienia nazwę na KWK Porąbka-Klimontów, od 1 marca 1993 staje się spółką akcyjną.
W drugiej połowie lat 90. kopalnia została zlikwidowana - jako pierwszy pod nóż poszedł ruch III (decyzja o likwidacji zapadła 31 grudnia 1995 roku), następnie Ruch II, jako ostatni zlikwidowano Ruch I.
W 1993 roku zasypano szyb Władysław (do samego końca pracowała w nim maszyna parowa), rok później #Franciszek i #Jan. W 1995 roku zasypano szyby Mariusz i Piotr, w 1996 roku - #Jakub. W 1997 roku zasypano szyb Józef. W roku 2000 trwała likwidacja szybów Jadwiga i Leśnego. Najdłużej pozostały szyby Ryszard i Południowy, jednak i one już nie istnieją. Kopalnię ostatecznie zlikwidowano w 2000r., a wydobycie zakończono 2 lata wcześniej.

źródło: http://www.eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=21&t=910


Jeśliś jeszcze nie zmęczony historią to czas na spacer po tym, co pozostało po kopalni. Jeśli wciąż stoisz nad skrzynką to pod Tobą biegły kiedyś tory łączące poszczególne szyby i okoliczne kopalnie. Jeśli zejdziesz na dół to może i Ciebie zaskoczy byłe torowisko. Obecnie pomimo zajezdni i ruchliwej drogi zaraz obok jest tam bardzo urokliwa łąka, a że znajduje się w lekkim leju jest tam cicho i spokojnie. Mieszkańcy zdążyli już dawno wydeptać ścieżki, więc możesz iść dalej bez obaw. Dojdziesz do Lasku Zagórskiego. Zbaczając z torowiska, lub wybierając inny tor możesz zaliczyć jeszcze hmm 3 skrzynki (jeśli dobrze liczę;)). Możesz dojść do starej piaskowni. Po drodze do niej kiedy zaczyna się wiosna i robi się zielono drzewa tworzą fantastyczny bindaż. A jeśli się bardzo rozpędziłeś i znalazłeś w Dąbrowie to nic się nie martw - autobusem wrócisz na zajezdnię;)

 




 

 

!!!UWAGA!!!

MIERZ SIŁY NA ZAMIARY! IDZIESZ TAM NA WŁASNE RYZYKO, A JA BARDZO PROSZĘ STĄPAJ OSTROŻNIE I Z ROZWAGĄ NIE POLECAM OSOBOM Z LĘKIEM WYSOKOŚCI CZY Z ZABURZENIAMI BŁĘDNIKA.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Jak to w zarysie wygląda
Kiedyś
Dziś
Piaskownia dawniej
Log entries: Found 17x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions