Kesz należy do geościeżki projektu MurGos.
Kościół parafialny rzymskokatolicki pw. św. Jakuba, usytuowany na rynku w starszej części miasta, powstał w 1605 roku. Parafia erygowana w XIII wieku. Kościół wzniesiony w wieku XII, wielokrotnie przebudowywany, z elementami stylu romańskiego, późnogotyckiego i barokowego. Wewnątrz rzeźby gotyckie i obrazy z XVIII w.
Przepięknym zabytkiem sztuki protestanckiej w XVI-wiecznej Polsce jest nagrobek Urszuli z Ostrorogów Lwowskich Potulickiej, małżonki ówczesnego właściciela Murowanej Gośliny Piotra Potulickiego, znajdujący się dziś na wschodniej ścianie goślińskiego kościoła. Po przejęciu świątyni przez katolików (przełom XVI i XVII wieku) nagrobek ten zakopano na cmentarzu przykościelnym i ponownie wydobyto go na światło dzienne dopiero w XIX wieku.
Na prawo od bocznego wejścia do kościoła pw. św. Jakuba znajduje się w murze na zewnętrznej ścianie zespół trzech osobliwych cegieł z napisami: "Hieronimus obornicen anno 1605". Jest to niewątpliwie podpis budowniczego kościoła pochodzącego z Obornik, który zostawił ślad po sobie. Można też przypuszczać, że dopiero w tym roku zastąpiono dawny kościół drewniany ceglanym. (źródło: dokumenty IRMG).
Część zamieszczonych tutaj informacji uzyskaliśmy od pracownika Izby Regionalnej p. Dariusza Paprockiego.
Zobacz więcej:
http://www.murowana-goslina.pl/dla-turystow/atrakcje-turystyczne.html#sthash.nSoh4kal.dpuf
Kesz to magnetyk ukryty na kordach (±5m).
UWAGA: pamiętajcie o zapisaniu fragmentu kodu potrzebnego do znalezienia skrzynki finałowej OP84WC MurGos Echo.