Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Skarby Lublina- 05- Pałac Lubomirskich na Placu Litewskim - OP0E0A
Zapraszam was na wędrówkę w poszukiwaniu skarbów Lublina
Eigenaar: NivilS
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 190 meter NAP
 Provincie: Polen > lubelskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 23-05-2008
Gemaakt op: 23-05-2008
Gepubliceerd op: 23-05-2008
Laatste verandering: 10-06-2012
72x Gevonden
2x Niet gevonden
6 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
3 x Bekeken
32 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: gemiddeld
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Take something to write  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

 


Skrzynka typu micro-magnetico.

Proszę zabrać coś do pisania.  

Uwaga: Ostroznie, prawdopodobnie teren monitorowany, bo przy chowaniu kesza, robieniu fotek i pomiarach współrzędnych policja i straż miejska zdązyła sie zainteresować co robimy :P 

 Tym razem zapraszam was na Plac Litewski :)

 Historia 

Tereny dzisiejszego placu mają ciekawą przeszłość. W XVI wieku przez dzisiejszy plac prowadziła droga ku mostowi na Czechówce, do traktu na Warszawę. Wtedy to tereny te należały do Radziwiłłów, podobno królowa Barbara Radziwiłłówna wniosła je w posagu Zygmuntowi Augustowi. W wieku XVII stał się własnością Józefa Karola Lubomirskiego, potem jego córki Marii Anny, żony Pawła Karola Sanguszki. Po Sanguszkach właścicielami placu byli Szepetyccy a w 1801 na publicznej licytacji nabył go Beniamin Finke i ofiarował rządowi. Do 1818 był wykorzystywany jako skład słomy. W 1819 przystąpiono do rozbiórki szpitala i kościoła Bonifratrów, które zostały zbudowane w połowie XVIII wieku. W 1823 Jan Stompf dokonał gruntownej przebudowy placu oraz pałacu poradziwiłłowskiego, który miał się stać siedzibą Komisji Województwa Lubelskiego. Powstały plac miał około 2 hektarów. Otrzymał nazwę placu Musztry. Na części placu urządzono skwer, a na nim, na ziemnym wzniesieniu, stanął nowy Pomnik Unii Lubelskiej. Według tradycji, właśnie tutaj obradowała w 1569 roku szlachta polska i litewska przed zawarciem związku obu krajów. To zdarzenie zdarzenie murowany obelisk, który uległ zniszczeniu podczas rozbiórki kościoła Bonifratrów. Zgodę na wystawienie nowego pomnika uzyskał w 1826 roku u władz carskich ks. Stanisław Staszic. Klasycystyczną płaskorzeźbę przedstawiającą Polskę i Litwę zaprojektował Paweł Maliński. Sam obelisk został odlany z żelaza.

Później, w latach 1873-1876, na placu, w miejscu obecnej fontanny, władze carskie nakazały wystawić cerkiew, rozebraną w 1925 roku. W 1916 w ramach upamiętnienia 125 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja na placu umieszczono kamień z adnotacją o uroczystościach. Obecna nazwa placu wykrystalizowała się w czasach II RP. W czasach okupacji nazwę placu zmieniono na Adolf Hitler-Platz. Po wojnie powrócono do nazwy plac Litewski. W 1945 zbudowano Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej, przedstawiajacy radzieckiego żołnierza z rozwianą chorągwią, zdemontowano go w latach 90. XX wieku. W 1974 wmurowano płytę Nieznanego Żołnierza. Do dziś odbywają się tu uroczystości 11 listopada oraz 15 sierpnia. W 1971 wzniesiono pomnik upamiętniający 180 rocznicę Konstytucji 3. Maja. 10 XI 2001 na placu Litewskim odsłonięto pomnik marszałka Piłsudskiego.

Na Placu Litewskim rośnie ogromna topola czarna. Według tradycji została ona posadzona w 1569 na pamiątkę uchwalenia Unii Lubelskiej. Drzewo to jest nazywane przez lublinian "baobabem". Zimą mieści się pod nim lodowisko.

Na środku placu znajduje się fontanna.

 

Pałac Lubomirskich

Pałac Lubomirskich, mylnie zwany poradziwiłłowskim, sąsiaduje z pałacem Czartoryskich. W XVI wieku stojący tutaj dwór należał do możnej rodziny Firlejów, której dobra sięgały od Wisły aż po Wieprz. Najprawdopodobniej był to dwór renesansowy o charakterze obronnym. Z rąk Firlejów przeszedł do rodziny Ostrogskich, a w 1683 za sprawą małżeństwa Teofili Ludwiki Ostrogskiej z Józefem Karolem Lubomirskim, w ręce Lubomirskich. Pod koniec XVII wieku pałac został przebudowany w stylu pięknej barokowej rezydencji . W pracach uczestniczył Tylman z Gameren, architekt Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Była to budowla jednopiętrowa, z wysokim dachem, z lukarnami i narożnymi alkierzami od północy. W roku 1722 właścicielem został Karol Sanguszko, który w raz z żoną Maria Anną z Lubomirskich na stałe przebywał w rezydencji w Lubartowie. Zaniedbany pałac lubelski popadał powoli w ruinę. W czasie konfederacji barskiej uległ spaleniu.

W latach 80. XVIII stulecia pałac należał już do Szeptyckich i coraz bardziej chylił się ku upadkowi. Zniszczony budynek w 1801 roku kupił burmistrz Beniamin Finke i przekazał go na własność rządowi. W 1810 budynek otrzymał prowizoryczny dach, po czym służył jako pomieszczenie do przechowywania słomy. W roku 1822 za sprawą decyzji gen. Józefa Zajączka, namiestnika Królestwa Polskiego, pałac przeznaczono na siedzibę Komisji Województwa Lubelskiego. Projekt odbudowy wykonał Jan Stompf. Budynek otrzymał jeszcze jedno piętro, wzniesione zostały boczne pawilony, które nadały całej budowli charakter neoklasycystyczny. Po pożarze w 1829 roku pałac został ponownie odbudowany. Głównym architektem czuwającym na przebudową był Henryk Marconi. Budynkowi nadano charakter klasycystyczny z elementami empire w środkowym ryzalicie. Zlikwidowano także drugie piętro, przywracając w ten sposób dawne proporcje budowli. Boczne skrzydła połączono z korpusem pałacu, a barokowe alkierze przebudowano w wysokie wieże. W takim charakterze budynek pozostaje do dnia dzisiejszego. W roku 1918 budynek przejęło wojsko. Po II wojnie światowej budynek przekazano Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej.

informacje zaczerpnięte z :http://www.tnn.pl/pm,1127.html

Więcej informacji na :http://www.tnn.pl/pm,1127.html

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Pałac szukaj pod prawym skrajnym filarem..
Widok spod kesza
Widok spod kesza 2
A tutaj szukaj...
nad ziemią, pod obejmą rynny
Logs: Gevonden 72x Niet gevonden 2x Opmerking 6x Afbeelding 1x Alle logs Galerij