Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
eth3 - Ostrów Wielki - OP8144
Największa z wysp Kaszubskiego Morza
Właściciel: ethanoll
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 134 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 02-06-2014
Data utworzenia: 28-04-2014
Data opublikowania: 30-05-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 07-07-2014
25x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
69 odwiedzających
17 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
5 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Adams, Bartosz Budyń, do-mi, makotka, xcom
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna tylko łodzią  Skrzynka niebezpieczna  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

 

 

 

 

O wyspie:


Ostrów Wielki jest największą wyspą znajdującą się na akwenie jeziora Wdzydze i drugą co do wielkości wyspą jeziorną w Polsce. Ma 90,66 ha powierzchni i około 3 km długości. Maksymalna szerokość to około 0,5 km.
Północna nadbrzeżna część wyspy jeszcze do niedawna była zamieszkała (przed wojną przez ponad 20 osób), zaś południowa część porośnięta jest borem sosnowym. Zachowały się fragmenty lasu ze starszym drzewostanem sosnowym i typowym runem borowym, stanowiące interesujące fitocenozy. Wybitnie cenne pod względem flory naczyniowej są strome skarpy i brzegi wyspy na jej południowym skraju, gdzie odnalezione zostały między innymi goździk kartuzek, ostrołódka kosmata, lepiężnik kutnerowaty i pięciornik piaskowy. Obrzeże północnego krańca wyspy to zgrupowanie gatunków żyznych lasów liściastych, jak np. gajowiec żółty, przylaszczka pospolita, zerwa kłosowa, gwiazdnica wielkokwiatowa – rzadkich we florze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.
Na nieleśną część wyspy składają się zarówno gatunki szuwarowe, murawowe, jak też segetalne, ruderalne oraz leśne – lasów liściastych i borów. Dużą wartość posiadają zgrupowania buków na północnym cyplu wyspy (projektowany użytek ekologiczny), ale także drzew owocowych - grupa grusz.
Wyspa jest ważnym miejscem lęgowym wielu gatunków ptaków. Można tu spotkać takie gatunki jak: gągoł, cyranka, brodziec piskliwy, perkoz dwuczuby, tracz nurogęś, łabędź niemy, czajka, bekas, kormoran, czapla siwa.

 

Powyższy tekst pochodzi ze strony Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, gdzie odsyłam wszystkich zainteresowanych przyrodniczo-krajobrazowymi walorami okolic Wdzydz.
Od siebie dodam tylko, że ową jedyną wyspą jeziorną większą od wdzydzkiego Ostrowa Wielkiego jest Ostrów na jeziorze Wigry. Znajduje się ona w obrębie Parku Narodowego, więc dostęp do niej jest słusznie utrudniony. Wdzydze są znacznie bardziej gościnne. Wbrew temu, co można wywnioskować z powyższego opisu, to wyspa wciąż jest zamieszkana przez ludzi.

 

Ostrów Wielki

O skrzynce:


Kesz ukryty jest na Ostrowie Wielkim pod współrzędnymi. Na wyspę można dotrzeć łódką, kajakiem, rowerem wodnym, jachtem. Nad Wdzydzami wypożyczalni sprzętu wodnego jest pod dostatkiem i każdy znajdzie coś dla siebie.

W przypadku wątpliwości, braku odbiornika GPS albo bardzo pływających współrzędnych (co, mimo otwartych przestrzeni, często się w okolicy zdarza), zachęcam do zapoznania się z kodowanymi informacjami dodatkowymi.

 

Uwaga!


Mimo swoich wybitnych walorów przyrodniczych wyspa nie dorobiła się jeszcze statusu rezerwatu ani innego urzędowego sposobu ochrony przyrody. Byłoby nieodżałowaną stratą, gdyby z powodu wizyty kilku rozwydrzonych keszerów miała nigdy tego nie doczekać. Umówmy się więc między sobą, że wybierając się na poszukiwania kesza, jednocześnie zobowiązujecie się kilku zasad:

– Nie śmiećcie! Zabierzcie ze sobą swoje odpadki, a najlepiej też ewentualne odpadki pozostawione na wyspie przez bezmyślnych mugoli.
– Nie niszczcie roślinności! Dobijajcie do niezarośniętych brzegów. Nie przedzierajcie się przez chaszcze! Kesz ukryty jest w sposób niezagrażający rzadkim gatunkom. Łopatki i kłujki zostawcie na przeciwległym brzegu, one również nie będą potrzebne.
– Nie płoszcie ptaków i innych zwierząt! Zachowajcie ciszę! Nie rozpalajcie ognia! Nie zakłócajcie spokoju ludzkim mieszkańcom, nie bez powodu odcięli się od reszty świata. Są lepsze miejsca w okolicy, gdzie można rzucić na noc kotwicę.

 

Uwaga!


Skrzynka nie bez powodu jest oznaczona jako niebezpieczna. Warunki pogodowe mogą znacząco wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo wyprawy. Wybieraj pogodne i ciepłe dni. Zachowaj ostrożność na wodzie. Latem roi się tam od komarów i kleszczy. Zimą jezioro może być zamarznięte. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód! Nie ryzykuj! Nie umieraj!

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Drewniany krzyż
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.